ZAUJÍMAVOSTI: Svetový líder v oblasti zelenej energie zaraďuje spiatočku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Veterná elektráreň turbína more OZE
Foto: FreeDigitalPhotos.net

Z Berlína nedávno unikli prekvapivé správy o tom, že najväčšia európska ekonomika plánuje zníženie svojich pôvodných cieľov v súvislosti s  budovaním veterných elektrární na svojom území.

Na verejnosť sa dostali informácie o tom, že Nemecko chce pribrzdiť rozmach v tamojšom sektore obnoviteľných energií. Plány, ktoré len nedávno unikli z nemeckej Spolkovej agentúry pre sieťové odvetvia, totiž odhaľujú snahu nemeckej vlády znížiť jej pôvodné expanzné ciele v súvislosti s výstavbou ďalších veterných fariem, až o polovicu.

Chýba energetická sieť

Ako informoval portál theguardian.com, Nemecko obhajuje uvedený zámer najmä tým, že v súčasnosti nie je schopné dostatočne rýchlo rozširovať svoju energetickú sieť a pokryť tak neustále sa zvyšujúci dopyt v energetickom sektore. Kritici však v tejto súvislosti upozorňujú na fakt, že krajina si tým môže vážne naštrbiť svoju povesť svetového lídra v sektore zelenej energie. Keď Nemecko ešte v máji roku 2011 predstavilo svoj zámer odstaviť všetky jadrové reaktory do roku 2020, ihneď sa vynorili obavy, či bude schopné pokryť rastúci dopyt v energetickom sektore len prostredníctvom obnoviteľných zdrojov energií. Teraz, päť rokov potom, je však zrejmé, že veterné elektrárne v najsevernejších nemeckých krajinách dokážu vyprodukovať také množstvo energie, že v niektorých prípadoch musí štát platiť výrobcom za zastavenie ich turbín, aby tak predišiel preťaženiu celej energetickej siete.

Nadbytočná lacná energia

Aj plány nemeckej vlády na odstavenie tamojších jadrových reaktorov však robia vrásky na čele viacerým zainteresovaným v diplomatických kruhoch. Lacná nadbytočná energia vyrobená nemeckými veternými a uhoľnými elektrárňami je totiž často vyvážaná do susediacich krajín ako Poľsko, Česká republika a Rakúsko. Skutočnosť, že tieto krajiny sú hojne zásobované takouto lacnou energiou, ich tak môže odrádzať od budovania vlastných udržateľných systémov. Ani viacerí analytici s Nemeckom nesúhlasia a tvrdia, že najlepší spôsob, ako by bolo možné vyriešiť všetky otvorené otázky, by bolo odstavenie všetkých starých jadrových reaktorov, rýchlejšie rozšírenie celej energetickej siete a väčšie množstvo investícií do inovatívnych metód na využívanie prebytkovej energie.

Pôvodný článok nájdete na TEJTO STRÁNKE

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia