Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Oze
inhabitat.com Solárny dom v Rotterdame
27. apríla 2017 14:07 OstatnéZaujímavosti od vEnergetike.skvEnergetike.sk/sh

ZAUJÍMAVOSTI: Solárny dom okolo olivovníka poháňa zelená energia

Architektonický skvost v holandskom Rotterdame pohladí oko a zaujme aj svojím priateľským postojom k životnému prostrediu. Majiteľom by mal zároveň poskytnúť úplnú energetickú nezávislosť.

Zachovanie súkromia a mamixum denného svetla vo vnútri domu pri zanechaní minimálnej stopy na životnom prostredí boli hlavné požiadavky majiteľa majestátnej stavby v holandskom Rotterdame.

Moderná architektúra tohto unikátneho kúsku poskytuje jeho obyvateľom obrovský obývací priestor s dostatkom svetla vo všetkých miestnostiach. Ako informoval portál inhabitat.com, na svoju prevádzku pritom využíva rôzne energeticky úsporné a nezávislé systémy.

V centre pozornosti zelený olivovník

Dobový dom, ktorý nesie názov Casa Kwantes, sa rozprestiera na pozemku o rozlohe 480 metrov štvorcových, kde predtým stála nemocnica. Jeho unikátom je okrem najmodernejších energetických systémov aj zelený olivovník, okolo ktorého sa vinie celý tento netradičný objekt.

Priateľský postoj k životnému prostrediu zabezpečuje prostredníctvom tepelného výmenného systému inštaloveného v dome, ktorého hlavnou úlohou je minimalizovať energetické zaťaženie celej stavby. Solárny systém umiestnený na streche zároveň generuje dostatok energie na prevádzku celého objektu.

Energetická nezávislosť

Holandská architektonická kancelária MVRDR, ktorá navrhovala celú stavbu, očakáva pokrytie energetických potrieb domácnosti len prostredníctvom zelenej energie. To v praxi znamená, že stavba bude nezávislá od akéhokoľvek externého zdroja energie a jej prevádzka nezaťaží životné prostredie. Spoločnosť v tejto súvislosti uviedla, že počas budúceho roka bude sledovať, či sa im tento cieľ podarilo splniť.

Pôvodný článok nájdete na TEJTO STRÁNKE

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame