Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lampa plynová
Ilustračné foto pixabay.com
26. apríla 2016 12:11 OstatnéZaujímavosti od vEnergetike.skvEnergetike.sk

ZAUJÍMAVOSTI: Slovensko je späté s plynárenstvom už 160 rokov

Pred viac ako sto rokmi boli objavené na Záhorí ložiská zemného plynu a ropy. Od začiatku ťažby uhľovodíkov sa na Slovensku vyťažilo približne 26,5 miliardy metrov kubických zemného plynu, 3,7 milióna ton ropy a 0,4 milióna ton gazolínu.

V marci 1856 sa rozsvietilo v Bratislave viac ako dvesto plynových lámp zásobovaných svietiplynom z mestskej plynárne. Tento okamih môžeme označiť za začiatok plynárenstva na Slovensku. Plynárenstvo na Slovensku teda oslávilo 160 rokov. „Od tých čias sa slovenské plynárenstvo zmenilo na významné priemyselné a energetické odvetvie,“ informoval Slovenský plynárenský a naftový zväz.

Svietiplyn za zemný plyn

Svietiplyn bol postupne nahrádzaný zemným plynom. Pred viac ako sto rokmi boli totiž objavené na Záhorí ložiská zemného plynu a ropy. S priemyselnou ťažbou ropy sa začalo v roku 1914 a v roku 1950 i s ťažbou zemného plynu. Od začiatku ťažby uhľovodíkov sa na Slovensku vyťažilo približne 26,5 miliardy metrov kubických zemného plynu, 3,7 milióna ton ropy a 0,4 milióna ton gazolínu.

Výstavba zásobníkov

Nerovnomerná spotreba zemného plynu počas roka si vyžadovala vybudovanie podzemných zásobníkov zemného plynu na mieste vyťažených ložísk ropy a zemného plynu na Záhorí. S výstavbou sa začalo v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Podzemné zásobníky na území Slovenska majú v súčasnosti skladovaciu kapacitu 3,3 miliardy metrov kubických.

Plynovod Bratstvo

Ďalším významným míľnikom v slovenskom plynárenstve bolo uvedenie medzištátneho plynovodu Bratstvo do prevádzky. Stalo sa tak v roku 1967. „Slovensko, vtedy ešte súčasť Československa, sa tak stalo prvou európskou krajinou, do ktorej začal prúdiť ruský zemný plyn,“ podotkol plynárenský zväz. V roku 1972 bol uvedený do prevádzky strategický tranzitný plynovod, ktorý sa stal mostom medzi východom a západom a ktorý je stále hlavnou vstupnou bránou pre ruský plyn do EÚ. Prevádzkuje ho pološtátna spoločnosť Eustream. Tranzitný plynovod má dĺžku 2 332 kilometrov a v minulom roku sa ním prepravilo takmer 56 miliárd metrov kubických plynu a celkovo viac ako 2,3 bilióna metrov kubických.

Novodobá história

Spoločnosť Eustream sa v súčasnosti sústreďuje nielen na prevádzkovanie spomínaného tranzitného plynovodu, ale aj na výstavbu nových prepojovacích plynovodov. Po vybudovaní plynovodu  s Maďarskom a po spustení reverzného toku na Ukrajinu je najbližším cieľom slovenského prevádzkovateľa prepravnej siete plánované poľsko-slovenské prepojenie plynárenských sietí. „Po štyridsiatich rokoch tak stredná Európa bude prepojená nielen v smere východ – západ, ale aj v smere sever – juh, čo zvýši bezpečnosť dodávok zemného plynu v celom regióne,“ dodáva zväz. Najnovším plánom Eustreamu je vybudovanie plynovodu Eastring, ktorý umožní obojsmerný tranzit plynu medzi západnou Európou a Balkánom a potenciálne aj s ďalšími oblasťami od Čierneho mora až po Blízky východ.

Plynofikácia na Slovensku

Slovensko naďalej patrí medzi najviac splynofikované krajiny v Európe. Je druhé hneď po Holandsku. V súčasnosti má distribučná sieť zemného plynu na Slovensku viac ako 33 tisíc kilometrov plynovodov. Je splynofikovaných 77 % obcí, v ktorých žije viac ako 94 % obyvateľov.

Spotrebovali sme miliardy kubíkov

Od získania samostatnosti v roku 1993 sa na Slovensku spotrebovalo viac ako 138 miliárd metrov kubických zemného plynu. Podiel zemného plynu v energetickom mixe Slovenska je v ostatných rokoch stále medzi 23 až 27 %. „Zemný plyn je vďaka svojej ľahkej regulovateľnosti výkonu, čistej prevádzke a šetrnosti k životnému prostrediu jednoznačne preferované palivo. Pozitívnejšie výsledky plyn dosahuje aj v porovnaní s biomasou,“ dodáva zväz. Slovenský trh dodávky plynu je plne liberalizovaný a pôsobí na ňom viac ako 20 dodávateľov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame