Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Veterná elektráreň turbína more OZE
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
15. augusta 2017 10:14 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/sh

ZAUJÍMAVOSTI: Slnečné lúče a priaznivý vietor prajú zelenej energii v Škótsku

Škótske veterné turbíny dokázali vyprodukovať také množstvo elektrickej energie, ktorá by pokryla až 95 % spotreby všetkých domácností.

Pozitívne informácie zo sektora obnoviteľných zdrojov energie prichádzajú už aj zo Škótska. Tamojší prevádzkovateľ národnej energetickej siete informoval, že na jar dokázali škótske veterné turbíny vyprodukovať také množstvo elektrickej energie, ktorá by pokryla až 95 % spotreby všetkých domácností.

Zelená energia zaplavuje Škótsko

Uvedený údaj je však nemenej zaujímavý tým, že v porovnaní s rovnakým obdobím pred rokom predstavoval nárast až o 20 %. Čo je však ešte pozitívnejšou správou pre priaznivcov zelenej energie, je skutočnosť, že počas prvýchmájových dní vyprodukovali škótske veterné generátory toľko elektrickej energie, ktorá by dokázala pokryť potreby 100 % tamojších domácností.

Revolúcia v energetickom sektore pokračuje

Pozitívne novinky tak prichádzajú v čase, kedy americký prezident Donal Trump ohlásil odstúpenie Spojených štátov amerických od Parížskej dohody o klimatických zmenách. „Aj napriek sklamaniu z nedávneho výhlásenia amerického prezidenta o odstúpení od Parížskej dohody, je globálna revolúcia v energetickom sektore nezastaviteľná a pokračuje aj na území Škótska,“ uviedol v reakcii na spomínanú udalosť Sam Gardner, ktorý je výkonným riaditeľom organizácie WWF Scotland.

Slnečné lúče ohrievajú škótske príbytky

WWF Scotland zároveň informovala, že solárne fotovoltaické panely umiestnené na tamojších domoch v máji pohltili také množstvo slnečného žiarenia, ktoré by bolo schopné vyprodukovať elektrickú energiu pre viac ako 100 % domácností v oblastiach ako Aberdeen, Dundee, Edinburgh a Glasgow. „Vďaka enormnému množstvu slnečného žiarenia bola solárna energia v Škótsku vo vynikajúcej forme a dokázala by pokryť viac ako 100 % dopytu po elektrickej energii vo viacerých mestách naprieč celou krajinou,“ dodal Gardner vo vyhlásení.

Zelená energia dáva prácu

Z výsledkov zverejnených škótskymi vládnymi predstaviteľmi zároveň vyplýva, že v sektore obnoviteľných energií už v súčasnosti pracuje viac ako 58 tisíc obyvateľov. Škótsko je pritom krajinou, v ktorej má sídlo viac ako jedna štvrtina zahraničných veterných zdrojov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame