ZAUJÍMAVOSTI: Skladovanie jadrového odpadu sa môže zmeniť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ilustračné foto.
Ilustračné foto. SITA/AP

Vedci z univerzity v americkom štáte Florida veštia doteraz viac-menej okrajovému chemickému prvku kalifornium veľkú budúcnosť pri nakladaní s rádioaktívnym odpadom. Tvrdia, že má výnimočné vlastnosti.

Kalifornium. Chemický prvok, ktorého názov skôr pripomína slnečné pláže na západnom pobreží Severnej Ameriky, ako manipuláciu s jadrovým odpadom. Jeho budúcnosť však môže byť práve v tejto oblasti, keďže skupina amerických vedcov odkrýva jeho výnimočné vlastnosti. Ich práca s týmto okrajovým prvkom periodickej tabuľky by tak mohla zmeniť spôsob, akým svet nakladá s jadrovým odpadom a taktiež by mohla prispieť k efektívnejšej recyklácii jadrového paliva.

Výnimočné vlastnosti

Profesor štátnej unizverzity na Floride Thomas Albrecht-Schmitt a jeho kolegovia totiž v sérii starostlivo pripravených experimentov zistili, že kalifornium má výnimočné schopnosti viazať a separovať iné materiály. Rovnako zistili, že prvok s chemickou značkou Cf, je extrémne odolný voči radiačnému poškodeniu.

Kalifornium (Cf – lat. Californium) je rádioaktívny kovový prvok. V prírode sa voľne nevyskytuje a pripravuje sa umelo ožarovaním jadier curia.

Prvýkrát bolo kalifornium pripravené v roku 1950 v cyklotróne jadrového laboratória kalifornskej univerzity v Berkeley. Prvok tak bol pomenovaný podľa federálneho štátu USA, v ktorom bol prvýkrát syntetizovaný.

Praktické využitie má kalifornium predovšetkým ako silný zdroj neurónov. Slúži napríklad pre naštartovanie reťazovej reakcie v jadrovom reaktore pri jeho uvádzaní do prevádzky, v medicíne pri ožarovaní rakovinových nádorov a pri kontrole vád materiálov, tzv. nedeštruktívnej defektoskopii.

Zdroj: wikipedia

Samotný profesor Albrecht-Schmitt pritom tvrdí, že výsledky výskumu znejú až príliš dobre na to, aby to bola pravda. Ak sa totiž potvrdia a podarí sa ich využiť v praxi, môžu vedci vďaka nim skonštruovať nové kontajnery pre skladovanie rádioaktívneho odpadu. Navyše by mohli pomôcť pri separácii paliva, vďaka čomu by sa mohlo jadrové palivo recyklovať.

Miligramy za milióny

Výskum však v tomto prípade nie je jednoduchý. Izolácia silne rádioaktívneho kovu kalifornium, ktorý sa v prírode nenachádza a pripravuje sa umelo jadrovými reakciami, totiž nie je bežnou vecou. Tím floridskej univerzity sa napríklad k 5 miligramom tohto prvku pre potreby výskumu dostal po niekoľkoročnej komunikácii s federálnym úradom pre energetiku. Z univerzitných dotácií zaň museli zaplatiť 1,4 milióna amerických dolárov. Aj táto štipka Kalifornia však otvára úplne nové dimenzie jadrovej chémie.

Informuje o tom floridská univerzita (Florida State University) na tejto stránke.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať