Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slnečné solárne elektrárne
Ilustračné foto. Zdroj: pixabay.com
28. septembra 2018 14:43 OstatnéZaujímavosti od vEnergetike.skvEnergetike.sk/sh

ZAUJÍMAVOSTI: Rozsiahle veterné a solárne farmy na Sahare by mohli zvýšiť teplotu, množstvo zrážok a vegetáciu

Veterné a solárne farmy sú známe svojím vplyvom na teplotu, vlhkosť a iné faktory okolitého prostredia, v ktorom sú umiestnené.

Nová štúdia realizovaná americkými vedcami z Illinoiskej univerzity skúmala simulovaný klimatický model, v rámci ktorého v púšti Sahara a susednej oblasti Sahel umiestnili rozsiahle veterné a solárne farmy. Výsledok výskumu bol pozitívny a ukázal významný nárast teploty, úhrnu zrážok a zlepšenia vegetácie vo vybraných regiónoch.

Výsledok pozitívne prekvapil

Americkí vedci vytvorili prvý takýto model, ktorého cieľom bolo najmä preskúmať klimatické dopady veterných a solárnych fariem v bezprostredných oblastiach, kde sú umiestnené. Zaujímal ich najmä vplyv týchto gigantických zariadení na krajinnú vegetáciu, teplotu vzduchu a množstvo spadnutých zrážok v danej oblasti. Vedúci projektu Yan Li v nadväznosti na publikovanú štúdiu uviedol, že predchádzajúce modely ukázali možnú zmenu klimatických podmienok na miestach, kde sú umiestnené solárne a veterné elektrárne. Saharu si podľa jeho slov vybrali najmä pre jej veľkosť a nízku hustotu osídlenia. Táto je oblasť je zároveň citlivá na akékoľvek zmeny a zásahy do krajiny a zároveň sa nachádza blízko k Európe a Strednému Východu, kde v súčasnosti výrazne narastá dopyt po elektrickej energii.

Viac elektriny, ako v súčasnosti potrebujeme

Veterné a solárne farmy simulované v predmetnej štúdii by pokrývali plochu v rozsahu 9 miliónov metrov štvorcových a v priemere by produkovali 3 terawatty (veterné elektrárne) a 79 terawattov (solárne elektrárne) elektrickej energie. Li zároveň dodal, že v roku 2017 sa pohyboval priemerný celosvetový dopyt po elektrickej energii na úrovni 18 terawattov. Uvedený model by tak priniesol oveľa viac elektrickej energie, ako v súčasnosti ľudstva potrebuje. Štúdia tiež ukázala, že veterné farmy výrazne prispievajú k otepľovaniu povrchových plôch v oblastiach, kde sú umiestnené, a to najmä v nízkych oblastiach nad povrchom zeme a k zvyšovaniu priemerného množstva zrážok až o 1,25 milimetrov denne. Tento efekt by sa tak následne prejavil aj vo zvýšení vegetácie v danej oblasti. Podobný efekt vedci zaznamenali aj pri solárnych elektrárňach. Nárast priemerného úhrnu zrážok a vegetácie spolu s produkciou zelenej energie by tak podľa nich mohol pomôcť tamojšiemu poľnohospodárstvu a lepšiemu vývoju v saharskej oblasti, Sahale, v stredovýchodnom a susedných regiónoch.

Zdroj: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/09/180906141611.htm

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame