Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

ZAUJÍMAVOSTI: Radiátory možno nahradia vo vykurovaní stoly

Energeticky úsporné stoly
Energeticky úsporné stoly zef-design.tumblr.com

Energeticky úsporným nábytkom možno znížiť náklady za energiu až o 60 percent pri radiátoroch a o 30 percent pri klimatizácii.

Čoskoro možno vymeníme tradičné radiátory a klimatizačné jednotky a budeme vykurovať svoje obydlia špeciálnymi stolmi. Takzvaný energeticky šetrný nábytok vyzerá ako štandardný stôl, avšak pod vrchnou časťou má skrytú hliníkovú časť s voskovou výplňou. Pri teplote 22° sa vosk roztopí a absorbuje teplo. Ak okolitá teplota vzduchu v miestnosti klesne pod spomínanú hranicu, vosk stvrdne a uvoľní absorbované teplo. Takýto nábytok by sa mohol teda používať na udržiavanie rovnovážnej teploty v bytoch, domoch, či kanceláriách.

Razantné zníženie nákladov?

Tvorcovia spomínaného kusu nábytku, parížska dvojica Jean-Sébastien Lagrange a Raphaël Ménard predpokladajú týmto spôsobom zníženie nákladov za energiu až o 60 percent pri radiátoroch a o 30 percent pri klimatizácii.

Zvažujú ďalšie produkty

Vynálezcovia tiež deklarujú, že stôl sa najlepšie hodí do izieb s premenlivou teplotou, ako napríklad konferenčná miestnosť, do ktorej sa zmestí 15 ľudí. Dvojica predstavila svoj produkt na Týždni dizajnu v Miláne. Zatiaľ však nie sú dostupné informácie o tom, koľko bude stôl stáť a kedy by sa mohol dostať na trh. Vynálezcovia plánujú zamerať sa tiež na iné energeticky úsporné produkty, ako je napríklad osvetlenie, ktoré by mohlo zachytávať a následne uvoľňovať teplo.

Pozrite sa na návrhy energetického úsporného stola z dielne parížskych dizajnérov:

Informoval o tom portál dailymail.co.uk.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor vEnergetikeDátum 10. júna 2015 9:29

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...