ZAUJÍMAVOSTI: Prevádzkovateľ Fukušimy dostal povolenie na spustenie dvoch nových reaktorov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Fukušima
Takto vyzerala atómová elektráreň v japonskej Fukušime takmer dva a pol roka po tom, čo ju zdevastovala tsunami. (20. august 2013) SITA/AP

Spoločnosť Tokyo Electric Power (TEPCO), ktorá je prevádzkovateľom atómovej elektrárne Fukušima Dajiči, dostala začiatkom aktuálneho mesiaca povolenie na spustenie dvoch jadrových reaktorov v jadrovej elektrárni Kashiwazaki-Kariw.

Mnohí ľudia si ešte dnes živo pamätajú haváriu japonskej elektrárne Fukušima Dajiči, ktorú historici označili za najhoršiu jadrovú tragédiu od čias Černobyľu v roku 1986. Atómovú elektráreň v tom čase zasiahla mohutná vlna cunami, ktorú vyvolalo mimoriadne silné zemetrasenie. Po tejto udalosti sa po celom svete zdvihla vlna nevôle medzi odborníkmi i laickou verejnosťou, ktorá podnietila mnohé diskusie o bezpečnosti jadrových zariadení. Samotná havária mala za následok únik radiácie do priľahlých oblastí a kontaminovaná bola aj voda v Tichom oceáne. Zvýšenú hladinu radiácie zachytili po havárii napríklad aj na Islande.

Webový portál The Guardian nedávno priniesol informáciu o tom, že japonský regulačný úrad schválil žiadosť spoločnosti Tokyo Electric Power (TEPCO) o reštart dvoch atómových reaktorov v najväčšej jadrovej elektrárni na svete Kashiwazaki-Kariwa. Kompetentní pristúpili k tomuto kroku aj napriek tomu, že ten istý prevádzkovateľ havarovanej Fukušimy Dajiči ešte aj v súčasnosti bojuje s odstavením tohto poškodeného zariadenia. Verejnosť však uistili, že celý proces opätovného spustenia reaktorov v elektrárni Kashiwazaki-Kariwa s kapacitou 1,356 megawattov bude sprevádzať plnenie prísnych kritérií prijatých po katastrofe vo Fukušime Dajiči.

Silná opozícia

Očakáva sa, že proces uvedenia reaktorov do prevádzky bude čeliť silnej kritike a opozície aj zo strany obyvateľov, ktorí žijú v blízkosti tejto jadrovej elektrárne. Zdá sa však, že zodpovedných odborníkov z japonského Úradu pre jadrovú reguláciu TEPCO definitívne presvedčilo o tom, že všetko je v poriadku. Ich hlasovanie za spustenie nových reaktorov v jadrovej elektrárni Kashiwazaki-Kariwa bolo totiž jednohlasné. Zverejnené rozhodnutie sa okamžite stretlo s negatívnou reakciou od organizácie Greenpeace v Nemecku. Špecialista na jadrovú oblasť Shaun Burnie obvinil japonský úrad z nedbanlivosti.

TEPCO však reagovalo na rozhodnutie úradu so slovami, že ho berie veľmi vážne a aj naďalej bude pokračovať v prijímaní bezpečnostných opatrení a vylepšení. Rozhodnutie úradu sa nepáčilo ani ľuďom, ktorí boli nútení opustiť svoje domovy v dôsledku havárie v jadrovej elektrárni Fukušima Dajiči. Spoločnosť totiž ešte aj v súčasnosti čelí mnohým žiadostiam o náhradu škody vznesených obyvateľmi, ktorí museli opustiť svoje domovy kvôli havárii v roku 2011.

Pôvodný článok nájdete na TEJTO STRÁNKE

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia