
ZAUJÍMAVOSTI: Prevádzkovateľ Fukušimy dostal povolenie na spustenie dvoch nových reaktorov
Spoločnosť Tokyo Electric Power (TEPCO), ktorá je prevádzkovateľom atómovej elektrárne Fukušima Dajiči, dostala začiatkom aktuálneho mesiaca povolenie na spustenie dvoch jadrových reaktorov v jadrovej elektrárni Kashiwazaki-Kariw.
Mnohí ľudia si ešte dnes živo pamätajú haváriu japonskej elektrárne Fukušima Dajiči, ktorú historici označili za najhoršiu jadrovú tragédiu od čias Černobyľu v roku 1986. Atómovú elektráreň v tom čase zasiahla mohutná vlna cunami, ktorú vyvolalo mimoriadne silné zemetrasenie. Po tejto udalosti sa po celom svete zdvihla vlna nevôle medzi odborníkmi i laickou verejnosťou, ktorá podnietila mnohé diskusie o bezpečnosti jadrových zariadení. Samotná havária mala za následok únik radiácie do priľahlých oblastí a kontaminovaná bola aj voda v Tichom oceáne. Zvýšenú hladinu radiácie zachytili po havárii napríklad aj na Islande.
Webový portál The Guardian nedávno priniesol informáciu o tom, že japonský regulačný úrad schválil žiadosť spoločnosti Tokyo Electric Power (TEPCO) o reštart dvoch atómových reaktorov v najväčšej jadrovej elektrárni na svete Kashiwazaki-Kariwa. Kompetentní pristúpili k tomuto kroku aj napriek tomu, že ten istý prevádzkovateľ havarovanej Fukušimy Dajiči ešte aj v súčasnosti bojuje s odstavením tohto poškodeného zariadenia. Verejnosť však uistili, že celý proces opätovného spustenia reaktorov v elektrárni Kashiwazaki-Kariwa s kapacitou 1,356 megawattov bude sprevádzať plnenie prísnych kritérií prijatých po katastrofe vo Fukušime Dajiči.
Silná opozícia
Očakáva sa, že proces uvedenia reaktorov do prevádzky bude čeliť silnej kritike a opozície aj zo strany obyvateľov, ktorí žijú v blízkosti tejto jadrovej elektrárne. Zdá sa však, že zodpovedných odborníkov z japonského Úradu pre jadrovú reguláciu TEPCO definitívne presvedčilo o tom, že všetko je v poriadku. Ich hlasovanie za spustenie nových reaktorov v jadrovej elektrárni Kashiwazaki-Kariwa bolo totiž jednohlasné. Zverejnené rozhodnutie sa okamžite stretlo s negatívnou reakciou od organizácie Greenpeace v Nemecku. Špecialista na jadrovú oblasť Shaun Burnie obvinil japonský úrad z nedbanlivosti.
TEPCO však reagovalo na rozhodnutie úradu so slovami, že ho berie veľmi vážne a aj naďalej bude pokračovať v prijímaní bezpečnostných opatrení a vylepšení. Rozhodnutie úradu sa nepáčilo ani ľuďom, ktorí boli nútení opustiť svoje domovy v dôsledku havárie v jadrovej elektrárni Fukušima Dajiči. Spoločnosť totiž ešte aj v súčasnosti čelí mnohým žiadostiam o náhradu škody vznesených obyvateľmi, ktorí museli opustiť svoje domovy kvôli havárii v roku 2011.
Pôvodný článok nájdete na TEJTO STRÁNKE
Témy
Najčítanejšie za 24 hodín
Investments in power grid to increase dramatically
The power grid operator Slovenska Elektrizacna Prenosova Sustava plans to invest more than 127 million euros this year.
Baníci sa boja o istoty. Chcú zachovať ťažbu uhlia.
Banícki odborári začali zbierať podpisy pod petíciu na zachovanie ťažby uhlia.
Investície do elektrickej prenosovej sústavy výrazne vzrastú
Prevádzkovateľ prenosovej sústavy plánuje v tomto roku preinvestovať viac ako 127 miliónov eur.