Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektromobil e mobilita Tesla
Elektromobil Tesla S teslamotors.com
3. septembra 2018 11:52 OstatnéZaujímavosti od vEnergetike.skvEnergetike.sk/sh

ZAUJÍMAVOSTI: Po Európe už jazdí viac ako jeden milión elektromobilov

V období od januára do júna aktuálneho roka sa v Európskej únii, na Islande, v Lichtenštajnsku, Nórsku a vo Švajčiarsku predalo 195 tisíc elektrických vozidiel.

Predaj elektrických automobilov v Európe už prekročil prvý zásadný míľnik 1 milión a tržby za predaj elektromobilov za prvý polrok tohto roka vzrástli o 40 %. Európa tak dosiahla milión predaných elektromobilov tesne po Číne, ktorá však disponuje podstatne väčších automobilovým trhom.

Spojené štáty americké sa k uvedenému číslu pomaly približujú a jeho prekročenie sa očakáva niekedy koncom roka 2018. Chuť po elektrických autách dodáva kupujúcim na americkom trhu najmä posledný model Tesla.

Prvý milión je prvým dôležitým míľnikom

V období od januára do júna aktuálneho roka sa v Európskej únii, na Islande, v Lichtenštajnsku, Nórsku a vo Švajčiarsku predalo 195 tisíc elektrických vozidiel, čo predstavuje v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka nárast o 42 %. Záujem o tieto automobily sa aj naďalej zvyšuje a tak sa odhaduje, že na konci tohto roku by mohlo mať nových majiteľov 1,35 milióna elektrických vozidiel. Vyplýva z odhadov priemyselných analytikov zo spoločnosti EV-Volumes. Viktor Irle, ktorý trhovým analytikom z tejto firmy uviedol, že 1 milión predaných elektromobilov je dôležitým míľnikom na ceste za väčšou elektrifikáciou a splnením stanovených emisných cieľov. Ako však pripomenul, nie je to všetko, čo je potrebné v tejto súvislosti vykonať.

Uvedené údaje obsahujú plne elektrizované automobily, dodávky a hybridné modely, ktoré sú schopné cestovať na kratšie vzdialenosti bez nabitej batérie s možnosťou prepnutia na bežný motor. Aj napriek tomu, že predaj týchto vozidiel výrazne stúpa, z celkového pohľadu prispel v sledovanom období len 2 % k novým registráciám automobilov naprieč celou Európou. Na konci roku sa odhaduje zvýšenie tohto podielu na 2,35 %.

Líder pochádza zo Severu

Najvyšší podiel predaných elektrických vozidiel zaznamenalo Nórsko, kde sa počas prvých šesť mesiacov tohto roka predalo 36 500 automobilov a podiel nových registrácií vozidiel sa v medziročnom porovnaní zvýšil o 37 %. Analytici však očakávajú, že dlho na seba nenechá čakať ani najväčší európsky s trh s automobilmi v Nemecku. Ten by mal podľa odhadov prekonať Nórsko na konci aktuálneho roka. Nárast záujmu o elektromobily evidujú aj v Holandsku a Dánsku, na chvoste pomyselného rebríčku sa však nachádza len s miernym zvýšením Veľká Británia. Na tomto trhu sa v sledovanom období predalo 30 040 elektromobilov, pričom tržby za plne elektrizované modely dokonca klesli o 6 %. Nárast však zaznamenali hybridné typy, a to o 50 %.

Pôvodný článok nájdete na tomto linku.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies