Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

ZAUJÍMAVOSTI: Obnoviteľné zdroje v Austrálii dávajú prácu a šetria peňaženky

Slnečná energia solárny panel OZE
Ilustračné foto. SITA

Najnovšie údaje Austrálskeho indexu obnoviteľných zdrojov energií naznačili, že po ukončení rozbehnutých solárnych a veterných projektov z minulého a aktuálneho roka bude Austrália schopná pokryť až 90 % spotreby energií v tamojších domácnostiach z obnoviteľných zdrojov. Zverejnené údaje zároveň ukazujú, že Austrália je už v súčasnosti schopná pokryť až 70 % spotreby energií v domácnostiach z obnoviteľných zdrojov.

Niektoré údaje vyjadrené v číslach

Index ďalej priniesol zaujímavé číselné štatistiky v súvislosti s národnou spotrebou elektrickej energie. Ešte pred desiatimi rokmi prispievali obnoviteľné zdroje energie vo výrobe elektriny na území Austrálie len 7 %, zatiaľ čo v uplynulom finančnom roku sa táto hodnota vyšplhala na 17,2 %. Podľa austrálskeho Green Energy Markets predstavuje uvedený nárast také zníženie v znečistení ovzdušia emisiami oxidu uhličitého, ako keby z tamojších ciest zmizla až polovica z aktuálneho počtu používaných automobilov. Najväčší podiel na tomto výsledku má voda (40 %), nasledovaná vetrom (31 %) a napokon slnko (18 %).

Tristan Edis z Green Energy Markets komentoval publikované výsledky so slovami, že sektor obnoviteľných energií bude schopný splniť ciele federálnej vlády už v roku 2018. Tie hovoria o tom, že 20 % celkovej produkcie energie z obnoviteľných zdrojov by malo byť reálne v roku 2020.

Dávajú prácu a budú šetriť peniaze

Výhodou obnoviteľných zdrojov energií nie je len ich priateľský postoj k životnému prostrediu, ale aj skutočnosť, že významnou mierou prispievajú k zvyšovaniu zamestnanosti. Približne 46 veľkých projektov na území Austrálie poskytovalo na konci júna tohto roka prácu na plný úväzok takmer 9 000 ľudí, pričom v nasledujúcom letnom mesiaci sa tento údaj zvýšil až na 10 000.

Edis zároveň uviedol, že viac ako 150 000 systémov, ktoré boli inštalované v priebehu uplynulého roka, dokáže vyprodukovať energiu pre 226 000 austrálskych domácností. Odhaduje tiež, že inštalované systémy dokážu zákazníkom v nadchádzajúcich desiatich rokoch ušetriť až 1,5 mld. USD na platbách za elektrickú energiu.

Pôvodný článok nájdete na TEJTO STRÁNKE

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 31. augusta 2017 10:52Zdroj vEnergetike.sk/sh

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...