Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slnečná energia solárny panel OZE
Ilustračné foto. SITA
31. augusta 2017 10:52 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/sh

ZAUJÍMAVOSTI: Obnoviteľné zdroje v Austrálii dávajú prácu a šetria peňaženky

Najnovšie údaje Austrálskeho indexu obnoviteľných zdrojov energií naznačili, že po ukončení rozbehnutých solárnych a veterných projektov z minulého a aktuálneho roka bude Austrália schopná pokryť až 90 % spotreby energií v tamojších domácnostiach z obnoviteľných zdrojov. Zverejnené údaje zároveň ukazujú, že Austrália je už v súčasnosti schopná pokryť až 70 % spotreby energií v domácnostiach z obnoviteľných zdrojov.

Niektoré údaje vyjadrené v číslach

Index ďalej priniesol zaujímavé číselné štatistiky v súvislosti s národnou spotrebou elektrickej energie. Ešte pred desiatimi rokmi prispievali obnoviteľné zdroje energie vo výrobe elektriny na území Austrálie len 7 %, zatiaľ čo v uplynulom finančnom roku sa táto hodnota vyšplhala na 17,2 %. Podľa austrálskeho Green Energy Markets predstavuje uvedený nárast také zníženie v znečistení ovzdušia emisiami oxidu uhličitého, ako keby z tamojších ciest zmizla až polovica z aktuálneho počtu používaných automobilov. Najväčší podiel na tomto výsledku má voda (40 %), nasledovaná vetrom (31 %) a napokon slnko (18 %).

Tristan Edis z Green Energy Markets komentoval publikované výsledky so slovami, že sektor obnoviteľných energií bude schopný splniť ciele federálnej vlády už v roku 2018. Tie hovoria o tom, že 20 % celkovej produkcie energie z obnoviteľných zdrojov by malo byť reálne v roku 2020.

Dávajú prácu a budú šetriť peniaze

Výhodou obnoviteľných zdrojov energií nie je len ich priateľský postoj k životnému prostrediu, ale aj skutočnosť, že významnou mierou prispievajú k zvyšovaniu zamestnanosti. Približne 46 veľkých projektov na území Austrálie poskytovalo na konci júna tohto roka prácu na plný úväzok takmer 9 000 ľudí, pričom v nasledujúcom letnom mesiaci sa tento údaj zvýšil až na 10 000.

Edis zároveň uviedol, že viac ako 150 000 systémov, ktoré boli inštalované v priebehu uplynulého roka, dokáže vyprodukovať energiu pre 226 000 austrálskych domácností. Odhaduje tiež, že inštalované systémy dokážu zákazníkom v nadchádzajúcich desiatich rokoch ušetriť až 1,5 mld. USD na platbách za elektrickú energiu.

Pôvodný článok nájdete na TEJTO STRÁNKE

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame