Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
OZE
Ilustračné foto pixabay.com
3. marca 2017 14:40 OstatnéZaujímavosti od vEnergetike.skvEnergetike.sk/sh

ZAUJÍMAVOSTI: Nová batéria s extra životnosťou môže zamiešať karty v zelenej energii

Netoxická a nekordujúca novinka s nízkymi výrobnými nákladmi otvára zaujímavé možnosti v oblasti skladovania solárnej a veternej energie.

Výskumníci z Harvard John. A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences (SEAS) nedávno vyvinuli novú nabíjaciu batériu, ktorá dokáže skladovať energiu v organických molekulách rozpustných vo vode s neutrálnym pH. Chemické zloženie  tejto netoxickej a nehrdzavejúcej batérie jej umožňuje výnimočne dlhú životnosť. Spolu s tým ponúka aj možnosť významného zníženia výrobných nákladov. Výsledky výskumu boli zverejnené v magazíne ACS Energy Letters a stoja za nimi profesori Michael Aziz a Roy Gordon zo SEAS.

Čím väčšia, tým viac energie

Nové nabíjateľné batérie umožňujú skladovanie energie v tekutom stave v externých kontajneroch. Čím je nádoba väčšia, tým viac energie v nej možno uchovávať. Tieto batérie tak predstavujú zaujímavé možnosti skladovania energie z obnoviteľných zdrojov. Mohli by tak vyriešiť problém, ktorý trápi súčasné nabíjacie batérie. Tie často trpia zhoršenými skladovacími kapacitami po mnohých nabíjacích / vybíjacích cykloch a vyžadujú si pravidelnú údržbu elektrolytu za účelom obnovenia kapacít.

Dlhá životnosť

Modifikáciou štruktúr molekúl využívaných pri pozitívnych a negatívnych elektrolytických riešeniach a ich premenou na rozpustné vo vode, bol harvardský tím schopný vyvinúť batériu, ktorá stratí len 1 % zo svojej kapacity na 1 000 cyklov. „Lítium-iónové batérie ledva prežijú 1 000 kompletných nabíjacích / vybíjacích cyklov,“ uviedol v tejto súvislosti Aziz. „Dokázali sme rozpustiť elektrolyty v neutrálnej vode a preto možno túto batériu s dlhou životnosťou umiestniť napríklad do suterénov. V prípade vyliatia nenarobí škodu na betóne a vďaka svojim nekorodujúcim vlastnostiam je pri jej budovaní možné použiť lacnejšie materiály,“ dodal Gordon.

Reálni konkurenti

Znižovanie nákladov je veľmi dôležité aj v súvislosti so snahami amerického Ministerstva energetiky o vývoj batérií, ktoré dokážu skladovať energiu za menej ako 100 dolárov (USD) / kilowatthodinu. Cieľom tejto stratégie by je vytvoriť z veterných a solárnych fariem reálnych konkurentov tradičných elektrární.

Pôvodný článok nájdete na TEJTO STRÁNKE

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame