Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
OZE veterná slnečná energia solárny panel turbína
Ilustračné foto SITA/AP
9. decembra 2015 14:21 OstatnéZaujímavosti od vEnergetikeSITA

ZAUJÍMAVOSTI: Nemci s 33 % elektriny z obnoviteľných zdrojov

Počas slnečných alebo veterných dní, si Nemecko zabezpečí viac ako polovicu elektriny z obnoviteľných zdrojov. K 25. júlu tohto roka to bolo až 78 %.

Nemecko je jedna z krajín, ktorá dokazuje skeptikom v oblasti obnoviteľných zdrojov, že sa mýlia. Iste, aj ono malo určité problémy so štruktúrou dotácií a náklady boli na začiatku vyššie. Všeobecný záver zostáva, že je možné, aby taká veľká krajina získala značné množstvo elektriny z obnoviteľných zdrojov.

Desiatky miliárd kilowatthodín

Počas slnečných alebo veterných dní, si Nemecko zabezpečí viac ako polovicu elektriny z obnoviteľných zdrojov. K 25. júlu tohto roka to bolo až 78 %. V minulom roku vyprodukovalo Nemecko 161 miliárd kilowathodín energie z obnoviteľných zdrojov, čo je zhruba 27 % spotreby. Tento rok vďaka rýchlemu rastu v solárnej a veternej energii je krajina schopná dosiahnuť 193 miliárd kilowatthodín z obnoviteľných zdrojov, 33 % celkovej elektrickej spotreby.

Pozrite si graf Earth Policy Institute/Bloomberg, ktorý zobrazuje klesajúce náklady na solárnu energiu a jej rýchly rast produkcie:

Náklady na solárnu energiu a jej rast produkcie.
Earth Policy Institute/Bloomberg

Je to o to presvedčivejší výsledok, ak zoberieme do úvahy, že Nemecko nepatrí k práve k najslnečnejším a najveternejším miestam. Politici by preto mohli zmeniť postoj a podporovať obyvateľstvo pri prechode na čisté zdroje energie. Fosílne palivá boli podporované niekoľko dekád. Ich dopad na životné prostredie možno nie je vidieť na účte za elektrinu, napriek tomu je reálny a ľudstvo ho bude musieť zaplatiť.

Informoval o tom portál treehugger.com na tejto stránke.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame