ZAUJÍMAVOSTI: Na ťažbu kryptomien spotrebujú viac elektriny ako na domácnosti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Energetika všeobecne
Ilustračné foto pixabay.com

Hovorca islandskej energetickej spoločnosti HS Orka Johann Snorii Sigurbergsson odhaduje, že ťažba kryptomien na ostrove zdvojnásobí spotrebu elektrickej energie v roku 2018.

Island je nádherná a mierumilovná krajina, ktorá láka do svojich končín čoraz viac cestovateľov z celého sveta. V súčasnosti sa však do popredia dostávajú nielen chýry o jeho prírodných pokladoch. Vďaka rozvíjajúcej sa ťažbe kryptomien sa mení na nepoznanie aj ekonomický charakter tejto krajiny ohňa a ľadu. Kryptománia tu však zrejme zašla trošku ďalej, ako by sa dalo predpokladať. Odhaduje sa, že počas aktuálneho roka by na Islande mohli spotrebovať na ťažbu kryptomien viac elektrickej energie, ako na tamojšie domácnosti.

Prostredie ostrova svedčí obchodovaniu

Hovorca energetickej spoločnosti HS Orka Johann Snorii Sigurbergsson odhaduje, že ťažba kryptomien na ostrove zdvojnásobí spotrebu elektrickej energie v roku 2018. Pre BBC v tejto súvislosti potvrdil, že v prípade realizácie všetkých plánovaných projektov by dokonca mohol nastať vážny problém s dostatkom elektrickej energie v krajine. Sigurbergsson zároveň odhaduje, že ťažobné nástroje používané na ťažbu bitcoinov pozostávajúce najmä z veľkých počítačov, serverov a chladiarenských zariadení, by mohli v aktuálnom roku spotrebovať až 840 gigawattov elektrickej energie. Pre porovnanie možno uviesť, že očakávaná spotreba elektrickej energie tamojšími domácnosťami by v rovnakom období mohla dosiahnuť 700 gigawattov. Island má 340 tisíc obyvateľov.

Siedme nebo pre ťažbárov kryptomien

Island sa postupne stal rajom pre ťažbárov kryptomien najmä v dôsledku lacnej elektrickej energie. Ceny tejto komodity sa na ostrove držia na prijateľnej úrovni najmä preto, že väčšia elektrickej energie pochádza z obnoviteľných zdrojov. Tamojší vládni predstavitelia však postupne začínajú prehodnocovať hodnotu realizovaných operácií a ich celkový prínos pre krajinu. Faktom ostáva, že ťažobné dátové centrá nepotrebujú prijímať veľké množstvo personálu, ani investovať množstvo finančných prostriedkov do budovania infraštruktúry. Zároveň s tým väčšinou platia len veľmi nízke dane, čo sa však môže podľa vyjadrení niektorých islandských politikov v dohľadnej dobe zmeniť.  Ťažbárov do týchto končí okrem iného láka aj stabilne chladné počasie, ktoré praje chladeniu obrovských počítačových serverov.

Pôvodný článok nájdete na TEJTO STRÁNKE

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia