Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

ZAUJÍMAVOSTI: V kontaminačnej zóne Černobyľu otvorili hostel pre turistov

Jadrová energia zdroje energií černobyľ
krzysztofgierak.pl Ilustračné foto

Ukrajinská vláda nedávno otvorila v priestoroch bývalej jadrovej elektrárne Černobyľ brány prvého hostela ponúkajúceho ubytovanie pre turistov z celého sveta. Zvedavým dobrodruhom umožní ubytovanie na mieste, ktoré sa nachádza priamo v kontaminačnej zóne areálu, ktorý zdevastoval jadrový výbuch v roku 1986.

Novootvorený hostel má v súčasnosti kapacitu 50 ubytovacích lôžok a je situovaný len 15 km od miesta, kde došlo k spomínanej jadrovej katastrofe. Správkyňa tamojšieho ubytovacieho zariadenia Svetlana Grishchenko v reakcii zároveň avizovala, že v hosteli plánujú v budúcnosti rozšírenie ubytovacích kapacít až na 102 lôžok.

Len pre silné povahy

Zo zverejnených informácií ďalej vyplýva, že medzi prvým hosťami v zamorenej zóne boli zahraniční turisti zo Spojených štátov amerických, Nového Zélandu a Dánska. Na žiadnom z organizovaných výletov zároveň nebude chýbať prehliadka poškodenej elektrárne.

Ukrajinská vláda umožnila turistom prehliadky zamornej oblasti, na ktorú však potrebujú špeciálne povolenie. Tento sektor je totiž považovaný za neobývateľný.

Jadrová katastrofa v roku 1986

Explózia v čenobyľskej elektrárni v roku 1986 vytvorila mrak rádioaktívneho prachu, ktorý sa postupne rozšíril do celej východnej Európy a poškodil obyvateľov mnohých krajín. Pri príležitosti 31. výročia jadrovej katastrofy sa v apríli tohto roka v mieste dávneho nešťastia stretli viacerí poprední predstavitelia Ukrajiny a Bieloruska.

K výbuchu došlo 26. Apríla 1986 na štvrtom jadrovom reaktore v areálijadrovej elektrárne. Príčinou katastrofy mala byť nedostatočná bezpečnosť. Zomrelo pritom 30 ľudí a podľa odhadov Organizácie spojených národov z roku 2005 mohlo na následky radiácie umrieť ďalších 4 tisíc postihnutých obyvateľov. Zo správy environmentálnej organizácie Greenpeace zase vyplýva, že toto číslo môže pokojne dosahovať až 100 tisíc obyvateľov.

Mesto duchov a zakázaná zóna

O ničivých následkoch tejto jadrovej pohromy tak zrejme nikto nepochybuje. Minulý rok sa poskladalo viac 40 krajín z celého sveta na kupolu, ktorá zakryla pozostatky zničenej elektrárne, v ktorých sa ešte stále nachádzalo 200 ton úranu. V priestoroch bývalej atómovej elektrárne sa však ešte aj v súčasnosti nachádza zóna, do ktorej majú ľudia zakázaný vstup vrátane tzv. mesta duchov Pripyat, z ktorého museli v čase výbuchu evakuovať stovky tisíc tamojších obyvateľov.

Pôvodný článok nájdete na TEJTO STRÁNKE

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 12. júna 2017 13:11Zdroj vEnergetike.sk/sh

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...