Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jadrová energia zdroje energií černobyľ
krzysztofgierak.pl Ilustračné foto
12. júna 2017 13:11 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/sh

ZAUJÍMAVOSTI: V kontaminačnej zóne Černobyľu otvorili hostel pre turistov

Ukrajinská vláda nedávno otvorila v priestoroch bývalej jadrovej elektrárne Černobyľ brány prvého hostela ponúkajúceho ubytovanie pre turistov z celého sveta. Zvedavým dobrodruhom umožní ubytovanie na mieste, ktoré sa nachádza priamo v kontaminačnej zóne areálu, ktorý zdevastoval jadrový výbuch v roku 1986.

Novootvorený hostel má v súčasnosti kapacitu 50 ubytovacích lôžok a je situovaný len 15 km od miesta, kde došlo k spomínanej jadrovej katastrofe. Správkyňa tamojšieho ubytovacieho zariadenia Svetlana Grishchenko v reakcii zároveň avizovala, že v hosteli plánujú v budúcnosti rozšírenie ubytovacích kapacít až na 102 lôžok.

Len pre silné povahy

Zo zverejnených informácií ďalej vyplýva, že medzi prvým hosťami v zamorenej zóne boli zahraniční turisti zo Spojených štátov amerických, Nového Zélandu a Dánska. Na žiadnom z organizovaných výletov zároveň nebude chýbať prehliadka poškodenej elektrárne.

Ukrajinská vláda umožnila turistom prehliadky zamornej oblasti, na ktorú však potrebujú špeciálne povolenie. Tento sektor je totiž považovaný za neobývateľný.

Jadrová katastrofa v roku 1986

Explózia v čenobyľskej elektrárni v roku 1986 vytvorila mrak rádioaktívneho prachu, ktorý sa postupne rozšíril do celej východnej Európy a poškodil obyvateľov mnohých krajín. Pri príležitosti 31. výročia jadrovej katastrofy sa v apríli tohto roka v mieste dávneho nešťastia stretli viacerí poprední predstavitelia Ukrajiny a Bieloruska.

K výbuchu došlo 26. Apríla 1986 na štvrtom jadrovom reaktore v areálijadrovej elektrárne. Príčinou katastrofy mala byť nedostatočná bezpečnosť. Zomrelo pritom 30 ľudí a podľa odhadov Organizácie spojených národov z roku 2005 mohlo na následky radiácie umrieť ďalších 4 tisíc postihnutých obyvateľov. Zo správy environmentálnej organizácie Greenpeace zase vyplýva, že toto číslo môže pokojne dosahovať až 100 tisíc obyvateľov.

Mesto duchov a zakázaná zóna

O ničivých následkoch tejto jadrovej pohromy tak zrejme nikto nepochybuje. Minulý rok sa poskladalo viac 40 krajín z celého sveta na kupolu, ktorá zakryla pozostatky zničenej elektrárne, v ktorých sa ešte stále nachádzalo 200 ton úranu. V priestoroch bývalej atómovej elektrárne sa však ešte aj v súčasnosti nachádza zóna, do ktorej majú ľudia zakázaný vstup vrátane tzv. mesta duchov Pripyat, z ktorého museli v čase výbuchu evakuovať stovky tisíc tamojších obyvateľov.

Pôvodný článok nájdete na TEJTO STRÁNKE

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame