ZAUJÍMAVOSTI: Je Mesiac kľúčom k naplneniu energetických potrieb Zeme?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Vlna príliv
Ilustračné foto. pixabay.com

Energia prílivu je jediným obnoviteľným zdrojom energie, ktorý pochádza z Mesiaca. Ľudia v mnohých častiach sveta sa snažia pomocou rôznych nevšedných prístrojov využiť tento obrovský energetický potenciál.

Množstvo spoločností považuje morský energetický sektor za zaujímavú výzvu a s podporou mnohomiliónových investícií vyvíjajú rôzne netradičné zariadenia na zachytenie prílivovej energie. Jedným zo serióznych súťažiacich v tomto súboji je aj britská spoločnosť Minesto, ktorá vybudovala 12-metrové podvodné lietajúce plachty. „Lietame s prílivom,“ uviedol Martin Eklund z firmy Minesto, ktorá inštaluje tieto netradičné zariadenia za 25 miliónov britských libier pri pobreží ostrova Anglesey v Severnom Walese.

Eklund ďalej uviedol, že výhodou tohto postupu je zber energie zo slabých prúdov. Tento zdroj je podľa jeho slov bohatý a je dostupný všade. Globálne teploty v súčasnosti pokračujú v raste a krajiny po celom svete tak potrebujú zvýšiť produkciu elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Podiel veternej a solárnej energie sa v rokoch 2013 a 2016 zvýšil o 75 %. Aj napriek tomu však poskytla len 10 % zo svetovej produkcie elektrickej energie. Declan Meally z írskeho Úradu pre udržateľné energie v tejto súvislosti upozornil, že v budúcnosti tak budeme potrebovať každý využiteľný zdroj obnoviteľnej energie na pokrytie svetového dopytu.

Budúcnosť energie aj v prílive?

Koalícia združujúca 25 štátov naklonených morskej energii s názvom Oceánske energetické systémy odhaduje v roku 2050 globálny potenciál pre energiu získavanú z vĺn a prílivu na 750 GW, čo predstavuje takmer dvojnásobok v porovnaní so súčasnou jadrovou kapacitou. Európska únia predpokladá pre rok 2050 produkciu elektrickej energie z týchto zdrojov na 100 GW, pričom tento objem by mal uspokojiť približne 10 % dopytu po elektrickej energii v členských štátoch. Aj mnohé ďalšie štáty vrátane Írska, Indie či Kórei viac sústreďujú svoju pozornosť na získavanie energie z prílivových vĺn a v roku 2017 túto kapacitu ešte zdvojnásobili.

Energia produkovaná morskými vlnami je čistá a široko dostupná. Jej výhodou je aj skutočnosť, že ju možno premieňať na elektrickú energiu pomocou rôznych zariadení. Čína investovala od roku 2010 do energie získavanej z oceánu 3 mld. eur. Investícia Európskej únie tiež predstavovala 3 mld. eur, ktoré pochádzali kombinovane z verejných a súkromných zdrojov. Energia z prílivu je vyspelá. Lopatkové turbíny sa rozmiestňujú tak, aby boli schopné zachytávať rýchle prílivové vlny. Uvedený princíp je rovnaký, ako pri zachytávaní vetra veternými turbínami. Či sa stane sa energia z oceánov novým trendom nadchádzajúcich období, nám ukážu nasledujúce roky. Isté však je, že nové výzvy a myšlienky nás ešte prekvapia.

Pôvodný článok nájdete na tomto linku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia