ZAUJÍMAVOSTI: Jadrová energia vo vesmíre

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Zaujímavosti
Ilustračné foto pixabay.com

Pracuje sa na nukleárnom reaktore, ktorý by mal poháňať vesmírne plavidlá a stať sa zdrojom energie pre vesmírne základne.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (National Aeronautics and Space Administration, NASA)  v súčasnosti aktívne pracuje na nukleárnom reaktore, ktorý by mal poháňať vesmírne plavidlá a stať sa zdrojom energie pre vesmírne základne vo viacerých misiách na mesiac a planétu Mars. Zariadenie s názvom Kilopower by mohlo pomôcť uskutočniť doposiaľ nepredstaviteľné výpravy na mesiac, Mars aj vzdialenejšie miesta v slnečnej sústave. Výskumníci nedávno oznámili, že prototyp novej technológie úspešne prešiel batériovými skúškami.

Problém s pohonom vo vesmíre

NASA sa netají svojimi ambicióznymi cieľmi na nadchádzajúce roky. Agentúra v súčasnosti pracuje na vývoji obrovskej rakety s názvom Space Launch System, ktorej cieľom je vytvorenie vesmírnej stanice neďaleko mesiaca. Zároveň s tým plánuje vyslať do vesmíru výskumné misie, ktorých cieľom je preskúmanie mesačného povrchu a niekedy okolo roku 2030 aj planéty Mars. Pre dosiahnutie uvedených cieľov však potrebuje vyprodukovať dostatok energie na prevádzku systémov dôležitých pre dlhodobý pobyt vo vesmíre.

„Ak chceme prežiť mimo Zeme, s vysokou pravdepodobnosťou budeme potrebovať obrovské zdroje energie, ktoré však nie sú závislé na slnku,“ uviedol James Reuter na nedávnej tlačovej konferencii.

Na mesačnom povrchu je podľa jeho slov voda aj ľad, pričom tieto by sa mohli stať potenciálnym zdrojom energie. Ich ťažba by však bola podľa Reutera príliš náročná. Základne umiestnené mimo Zeme budú tiež potrebovať pravidelné zásobovanie energiou. „Z realizovaných štúdií tak vyplýva, že na cestu na mesiac a sprievodné operácie bude potrebných aspoň 40 kW elektrickej energie,“ doplnil Reuter. Súčasné vesmírne misie sa väčšinou spoliehajú na solárnu energiu. Noc na mesiaci však trvá 14 dní a slnečné svetlo tvorí na mesiaci a Marse len 40 % oproti žiareniu, ktoré máme na Zemi.

Nádej v podobe jadrovej energie

Vedci však prišli na to, že možným riešením načrtnutých problémov môže byť jadrové energia. Vyvinuli zariadenie s názvom Kilopower, ktoré je prvým reaktorom svojho druhu na svete. Dizajnér projektu David Poston uviedol na tlačovej konferencii, že koncept Kilopower prešiel dôležitými skúškami a nová technológia je prakticky pripravená pre letový program.  NASA spolu s americkým Úradom pre jadrovú bezpečnosť testovala Kilopower približne päť rokov a výsledok oznámila v januári tohto roka. Jadrový reaktor s výkonom 1 kW elektrickej energie bol navrhnutý a zostavený za pomoci technológií relevantných pre systémy do 10 kW. Reaktor sa skladá z jadra vysoko obohateného uránu a jeho test prebiehal v americkej Nevade počas 28 hodín.

Kilopower je podľa americkej organizácie bezpečný, trvácny a spoľahlivý, pričom dokáže generovať obrovské množstvo energie. Reuters verí, že tento koncept sa napokon stane najefektívnejším spôsobom, ako poháňať vesmírne misie. Vlastnosti štepného reaktoru sú priaznivé pre základňu na Marse aj robotické operácie v ďalekom vesmíre a pozitívne ovplyvňujú i možnosti realizácie ďalších vesmírnych projektov. Systémy štepného reaktoru, na ktoré využíva pri tvorbe energie aj Kilopower, možno v budúcnosti využiť k napájaniu nukleárnych elektrických pohonov, ktoré zaistia napríklad dopravu ťažkého nákladu na Mars a ďalej vo vesmíre.

Šikovné riešenie za relatívne nízke náklady

Poston uviedol, že Kilopower je schopný vyrobiť dostatok elektrickej energie pre jednu bežnú americkú domácnosť na 100 rokov. Posledný experiment v Nevade tak označil „neuveriteľne úspešný“ a realizovaný pri relatívne nízkych nákladoch. „Ľudia si mysleli, že výroba reaktorov bude stáť miliardy dolárov. My sme dokázali, že vieme navrhnúť, postaviť a otestovať reaktor za menej ako 20 miliónov amerických dolárov,“ dodal Poston.

Vedci stojaci za experimentom veria, že spolu s NASA sa im podarí založiť program, v rámci ktorého vybudujú, úspešné otestujú a dokážu vzlietnuť kompletné jednotky Kilopower, a to už niekedy v priebehu nadchádzajúcich 18 mesiacov. Poston chce spolu s Kilopower vyvinúť vesmírne pohonné systémy, ktoré by nám v budúcnosti mohli priblížiť neprebádané miesta vo vesmíre oveľa rýchlejšie a oveľa vzdialenejšie, ako by sme si vôbec vedeli predstaviť.

Pôvodný článok nájdete na TEJTO STRÁNKE

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia