ZAUJÍMAVOSTI: Inteligentné bývanie. Hudba budúcnosti?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ilustračné foto
Vedúci projektu Andreas Klapdor a Beate Kewitsch z Domu budúcnosti RWE. RWE

Nemecká spoločnosť RWE už začala realizovať takzvané Domy budúcnosti. Napríklad v nemeckom meste Bottrop premenila 50-ročný starý obytný dom na dom „plus energie“.

Energie sú výraznou položkou v rodinnom rozpočte. Niet sa potom čomu čudovať, ak každý z nás hľadá možnosti, ako ušetriť nejaké to euro. Ako vypíname svoje radiátory či za každým rodinným členom chodíme a vypíname svetlo. Veď pri zúčtovaní poteší viac preplatok ako nedoplatok. V budúcnosti by sme všetky úsporné opatrenia už mohli prenechať na moderné technológie. Tie už sú dokonca vymyslené, ale pre väčšinu slovenských domácnosti stále cenovo nedostupné. Na technológie šetriace energie v domácnostiach sme sa preto boli pozrieť v Nemecku, kde spoločnosť RWE začala s realizáciou takzvaných Domov budúcnosti.

Išli na to od piky

Zhruba tri štvrtiny obytných budov v Nemecku majú viac ako 30 rokov a spotrebúvajú príliš veľa energií. Nemecká vláda si pritom dala záväzok do roku 2025 dosiahnuť takmer klimaticky neutrálny stav budov. Spoločnosti RWE sa podarilo sanáciou 50-ročného domu v nemeckom meste Bottrop k tomuto priblížiť. Spomínaný dom firma najskôr dôkladne odhalila a následne pripravila na základe celého radu opatrení tak, aby zodpovedal požiadavkám budúcnosti. „Zaizolovali sme pivnice, vonkajšie múry a strechu, nainštalovali okná s trojitými sklami a kompletne vymenili elektroinštaláciu. Dom má teraz dobre izolovaný plášť, dostatočný prísun denného svetla a kontrolované vetranie a odvetrávanie,“ uviedol vedúci komunikácie RWE Effizienz Harald Fletcher.

Ovládanie smartfónom

Samozrejmosťou domov budúcnosti budú určite solárne panely. V navštívenom dome sa solárna elektrina zo strechy akumuluje v pivnici a solárno-vodné tepelné čerpadlo vykuruje dom v zime a ochladzuje ho v lete. Elektrina, teplo a svetlo sú navzájom prepojené cez moderné ovládania domovej techniky RWE SmartHome. „Termostaty, hlásiče pohybu a senzory dverí a okien sa starajú o to, aby sa viac neplytvalo žiadnou kilowatthodinou. Ovládanie zásuviek, svetla, vonkajších žalúzií a vykurovania sa dá obsluhovať aj externe prostredníctvom smartfónu. Okrem toho je k dispozícii funkcia správ cez SMS alebo e-mail,“ dodal Fletcher. „Chceli sme ukázať, čo všetko je možné,“ doplnila svojho kolegu Julika Gang z RWE Effizienz.

Smart bývanie

Spoločnosť RWE prišla so systémom SmartHome zhruba pred štyrmi rokmi. Systém bol podľa Fletchera rozhodujúcim novým impulzom na trhu v oblasti rádiového ovládania domu s intuitívnym konceptom obsluhy. „Každému, či už je to vlastník alebo nájomca, technicky zdatný amatér alebo absolútny laik, či je starý alebo mladý umožňuje systém výhodný vstup do inteligentného prepojenia domovej techniky a prístrojov do siete. A prepojenie do siete má za cieľ v podstate tri veci – úsporu energií a ich efektívne využívanie, zvýšenie komfortu bývania a zvýšenie bezpečnosti,“ dodal Fletcher. Systém SmartHome obsahuje 20 prístrojov, ako sú termostaty, prepojovacie konektory, spínače a senzory pre interiér a exteriér. „Pomocou nich sa dajú cez počítač, tablet alebo smartfón ovládať napríklad kúrenie, prístroje v domácnosti, žalúzie a osvetlenie,“ doplnil Fletcher. Popri automatizácii domu je možné pomocou systému SmartHome evidovať aj spotrebu elektriny a výkon fotovoltických zariadení.

Pozrite sa ako vyzerá dom budúcnosti:

Testujú zmeny v energetike

V meste Mülheim an der Ruhr testuje spoločnosť RWE Effizienz, aká zmena v energetike je vhodná pre každodenný život. Ide o projekt Smart-E. V obytnom dome s desiatkou domácnosti testuje firma, ako bude musieť v budúcnosti vyzerať súhra medzi výrobou elektriny z regeneratívnych zdrojov, akumuláciou v staniciach a elektromobilitou v rodinných domoch alebo dvojdomoch, aby bolo zásobovanie elektrinou v Nemecku nastavené na trvalo udržateľnú úroveň. Dom je vybavený najmodernejšou technikou. Samozrejmosťou sú fotovoltické zariadenia, mikro kogeneračná jednotka na výrobu elektriny, systém SmartHome a nabíjacia stanica pre elektromobil. „Mesto Mülheim tu ako priekopník položí základný kameň pre trvalú budúcnosť zásobovania elektrinou a vyskúša si energetickú zmenu v praxi. V oblasti inovácií je to jeden míľnik,“ uviedol člen vedenia spoločnosti RWE Effizienz Norbert Verweyen. Dnes sú podľa neho k dispozícii všetky technológie pre trvalú udržateľnosť a efektívnosť. „Rozhodujúcim krokom je teraz nakombinovanie týchto technológií pre každodennú potrebu,“ dodal Verweyen.

Viac ako dva roky

Skúmať, či sa oplatia energetické zmeny v energetike v klasických domácnostiach, bude spoločnosť v spomínanom bytovom dome v meste Mülheim 33 mesiacov. Počas tohto obdobia je naplánovaná aj takzvaná fáza zvykania si na nové technické vybavenie.“Smart-E konfrontuje sľubné technológie budúcnosti s realitou. Len ak sa nám podarí zabezpečiť pre technológie efektívnosti status normálnosti, dokážeme popri ekologicky už aj tak veľmi angažovaných ľuďoch nadchnúť aj širokú masu spoločnosti pre ďalšie rozširovanie elektromobility a obnoviteľných zdrojov energií,“ konštatovala vedúca predaja inovácií v RWE Effizienz Lothar Stanka.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie RWE Gas Slovensko