Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
OZE veterná elektráreň
Ilustračné foto SITA/AP
4. januára 2018 14:12 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/sh

ZAUJÍMAVOSTI: Globálne otepľovanie môže mať výrazný dopad na veternú energiu

Proces otepľovania by mohol v budúcnosti oslabiť silu vetra na niektorých územiach našej planéty.

Veterné farmy v súčasnosti predstavujú jeden z kľúčovým faktorov v boji proti globálnemu otepľovaniu. Najnovšia celosvetová štúdia však načrtla, že proces otepľovania by mohol v budúcnosti oslabiť silu vetra na niektorých územiach našej planéty, pričom na iných by mohla vzrásť.

Ako to celé vidia vedci vo svojej prognóze

Výskum, z ktorého pochádzajú načrtnuté prognózy, predstavuje prvú globálnu štúdiu projektujúcu možný dopad nárastu teplôt na našej planéte na veternú energiu v budúcnosti. Jej výsledky napríklad poukázali na to, že koncom aktuálneho storočia by mohlo dôjsť k určitým zmenám na viacerých miestach na Zemi, na ktorých sú v súčasnosti umiestnené veterné turbíny. Faktom je, že v uplynulom desaťročí sa  počet veterných fariem na našej planéte zvýšil až päťnásobne. Nižšie náklady z nich v neposlednom rade urobili jeden z kľúčových spôsobov znižovania emisií CO2 produkovaných pri spaľovaní fosílnych palív. Spomínaný výskum však načrtol, že napríklad v strednej Amerike by mohla sila vetra v budúcnosti klesnúť takmer o pätinu.

„Objavili sme podstatné zmeny vo veternej energii,“ uviedol v reakcii na publikované výsledky štúdie Kristopher Karnauskas z University of Colorado v americkom štáte Kolorado. Neznamená to však podľa slov, že teraz by sme mali ihneď zastaviť všetky plánované investície do tejto oblasti. V súvislosti s jej výsledkami je podľa neho dôležité najmä to, aby boli konkrétne zistenia brané do úvahy pri budúcom plánovaní veterných fariem.

Výsledky výskumu zaujali

Spomínaný globálny výskum bol zverejnený v časopise Nature Geoscience a vo viacerých scenároch poukázal aj na možné straty veternej energie, ktoré by sa mohli tiahnuť od územie strednej Ameriky až po územie Veľkej Británie, Ruska i Japonska. Štúdia tak napríklad naznačila, že v roku 2100 by mohla veterná energia v Japonsku oslabiť o 58 kW, čo v percentách predstavuje pokles o 10 %. Zaujímavý je v tejto súvislosti aj fakt, že práve Japonsko je v súčasnosti krajinou, v ktorej zažíva veterná energia relatívne výrazný vzostup. Hneď za Japonskom sa na druhom mieste umiestnili USA, kde by v prognózovanom čase mohla veterná energia spomaliť o 49 kW, čo však predstavuje v tomto prípade až 17-percentný pokles. Oslabenie veternej energie na území Veľkej Británie by malo byť o 36kW a reflektuje celkový pokles o 5 %. Realizovaná štúdia na druhej strane odhalila, že veterná energia v Austrálii by mohla zosilnieť. Podľa slov Karnaukasa predstavuje táto krajina najvyššie odhadované zvýšenie, a to až o 48 kW, čo je v percentách vyjadrené až 23-percentným nárastom. Veľký nárast je v rámci výskumu prognózované aj pre východnú Brazíliu (35 %) či západnú Afriku (40 %).

Karnauskas zároveň ubezpečil, že táto práca predstavuje podklad v podobe akéhosi štartovacieho bodu pre lepšie zameranú prácu v tejto obalsti v budpcnosti. „Poukazuje na fakty o miestach, ktoré je však ešte potrebné detailne preštudovať,“ dodal na záver. V súčasnosti podľa neho nedisponujeme konzistentným pohľadom na celú záležitosť. Aktuálny výskum však bezpochyby priniesol zaujímavé zistenia, ktoré možno v budúcnosti podrobnejšie študovať a získať tak detailnejšie a presnejšie výsledky.

Pôvodný článok nájdete na TEJTO STRÁNKE

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame