Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Komín oxid uhličitý
Ilustračné foto pixabay.com
5. apríla 2018 7:11 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/sh

ZAUJÍMAVOSTI: Globálne emisie oxidu uhličitého na historických maximách

Pred tromi rokmi upozorňovali niektorí odborníci, že stagnácia v produkcii emisií CO2 môže byť mať len dočasný charakter.

Optimizmus v súvislosti so stúpajúcim využívaním obnoviteľných zdrojov energie nedávno vystriedalo sklamanie z vlaňajších údajov. Medzinárodná energetická agentúra potvrdila v sledovanom období nárast globálnych emisií oxidu uhličitého (CO2) na historické maximum.

Dopyt po energii stále rastie

Pred tromi rokmi upozorňovali niektorí odborníci, že stagnácia v produkcii emisií CO2 môže byť mať len dočasný charakter. Ich predpovede sa žiaľ naplnili v predchádzajúcom roku. Medzinárodná energetická agentúra minulý týždeň zverejnila informácie, ktoré potvrdili nárast v globálnej produkcii emisií na historické maximum. Údaje ukázali, že svetový dopyt po energii sa vlani zvýšil o 2,1 %, čo je viac ako dvojnásobok v porovnaní s rokom 2016.

Najväčšími ťahúňmi spomínaného nárastu boli viaceré ázijské krajiny. Alarmujúca je však pritom najmä skutočnosť, že viac ako 70 % z tohto nárastu pochádzalo z využívania fosílnych palív. Najlepšie sa minulý rok darilo zemnému plynu, o 1 % si však polepšilo aj uhlie, ktoré je považované za najväčšieho prispievateľa k produkcii emisií CO2. Jeho využívanie sa podľa zverejnených údajov zvýšilo najmä v Číne, Indii a Južnej Kórei.

Dobré správy z oblasti obnoviteľných zdrojov energií

Informácie od agentúry zároveň potvrdili dramatický rozvoj obnoviteľných zdrojov energií. Aj v tejto súvislosti sa pozornosť opäť obracia na ázijský kontinent. Zverejnené údaje ukázali, že Čína dokázala za jediný rok vybudovať také množstvo zariadení pre solárnu energiu akými disponuje celé Francúzsko a Nemecko dohromady. Dobrou správou je aj pokles produkcie emisií oxidu uhličitého v Spojených štátoch amerických, ku ktorému došlo už za vlády nového prezidenta Donalja Trumpa.

Medzinárodná energetická agentúra zároveň potvrdila, že obnoviteľné zdroje energií sa spájajú s určitým rekordom každý týždeň. Minulý víkend napríklad zaznamenali rekord v produkcii veternej energie vo Veľkej Británii. Uvedené správy tak môžu navodzovať dojem, že pomyselný klimatický boj je vyhratý. Je pravda, že obnoviteľné zdroje energií sú určitou brzdou v náraste produkcie škodlivých emisií CO2. Na úplne zastavenie stúpajúceho trendu však v súčasnosti nestačia.

Ani tri posledné dekády nepriniesli zmenu

Najviac znepokojujúcim sa v tejto súvislosti javí nasledovný údaj zverejnený agentúrou. Ten hovorí o tom, že až 81 % globálnej produkcie energie v minulom roku pochádzalo z fosílnych palív. Je to bohužiaľ číslo, ktoré sa podľa zverejnených informácií nezmenilo za posledných 30 rokov.

Pôvodný článok nájdete na TEJTO STRÁNKE

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame