ZAUJÍMAVOSTI: Gatesova nadácia sa dištancovala od British Petroleum

30. júna 2016 11:08
vEnergetike.sk/sh

Najväčšia charitatívna organizácia v oblasti zdravia na svete predala svoj podiel v ropnej spoločnosti v hodnote 187 miliónov amerických dolárov.

Bill Gates
Bill Gates. SITA/AP

Bill Gates oznámil, že jeho nadácia ešte počas minulého roka predala akcie niektorých ťažobných spoločností. Nádácia Billa a Melindy Gatesových, ktorej hlavným poslaním je zlepšenie globálneho zdravia, tak v snahe zosúladiť svoje charitatívne zámery s tými investičnými vlani predala svoj podiel v nadnárodnej energetickej spoločnosti British Petroleum (BP) za 187 miliónov amerických dolárov. V minulosti už pritom pristúpila k predaju svojho podielu v americkej energetickej spoločnosti ExxonMobil. Informuje o tom britský The Guardian.

Zaujímavým je v tejto súvislosti aj fakt, že BP vykázal vo februári tohto roka medziročnú stratu vo výške 6,5 miliardy dolárov a ExxonMobil je v súčasnosti v pozornosti tamojších vyšetrovacích orgánov pre podozrenia zo zavádzania ohľadom potenciálnych hrozieb v súvislosti s klimatickými zmenami. Tieto zmeny a ich dopad na životy ľudí a životné prostredie sa stali v 21. storočí jednou z kľúčových tém.

Mnohí lekári sú podľa The Guardian presvedčení o tom, že globálne zmeny klímy predstavujú veľké riziko pre zdravie svetovej populácie a odborníci z tejto oblasti zároveň varujú pred ubúdajúcimi rezervami fosílnych palív na planéte. Aj manželia Gatesovci si preto veľmi dobre uvedomujú, že investície do ropných či iných energetických spoločností sú absolútne nezlučiteľné s misiou samotnej nadácie, ktorá sa drží hesla, že každý má šancu na zdravší a produktívnejší život.

Podľa aktivistov v boji proti klimatickým zmenám by tak mohlo rozhodnutie úspešného manželského páru podporiť diskusie o tejto problematike a urýchliť medzinárodné odpovede na otázky v súvislosti s globálnym otepľovaním. Nadácia však doposiaľ nekomentovala svoje kroky v súvislosti s investíciami do týchto korporácií. Z verejne dostupných údajov však vyplýva, že začiatkom roku 2014 investovala do ťažobných gigantov v sektore ťažby uhlia, ropy a zemného plynu sumu v hodnote 1,4 miliardy dolárov.

Druhou najväčšou charitatívnou organizáciou v oblasti zdravia na svete je britská nadácia Wellcome Trust, ktorá bola podľa The Guardian podobne ako Nadácia Billa a Melindy Gatesových tiež oslovená aktivistami, aby sa dištancovala od svojich investičných aktivít v energetickom sektore. Z dostupných údajov však možno zistiť, že v tomto prípade zrejme obe strany nenašli spoločnú reč. V decembri minulého roka totiž Wellcome Trust zvýšila svoje investície do spoločností ťažiacich uhlie, ropu aj zemný plyn.

Pôvodný článok nájdete na tejto stránke The Guardian.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?