Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jadrová energia zdroje energií
Jadrová elektráreň Olkiluoto world-nuclear-news.org
11. júna 2018 13:45 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/sh

ZAUJÍMAVOSTI: Fínska atómka sa pripravuje na uvedenie do prevádzky

Skutočné plnenie reaktora palivom sa začne po tom, ako bude oficiálne potvrdená bezpečnosť Fínskym úradom pre radiačnú a jadrovú bezpečnosť fínskou vládou.

Horúce funkčné testy na reaktore typu EPR vo fínskej atómovej elektrárni Olkiluoto sa skončili. V nadväznosti na úspešné výsledky spoločnosť nedávno avizovala, že elektráreň sa v súčasnosti pripravuje na uvedenie do prevádzky.

Studené aj horúce testy posunuli projekt do ďalšej fázy

Studené testovanie na reaktore Olkiluoto (OL3) ERP úspešne prebehlo v júni minulého roka a celkovo trvalo približne štyri týždne. Hlavným cieľom tohto testovania bolo overiť tesnosť primárneho okruhu. Po jeho ukončení nasledovalo horúce testovanie, ktoré sa začalo v decembri minulého roka. Tieto pred-prevádzkové testy obsahovali náročné skúšky chladiacich okruhov a bezpečnostných systémov, pričom skúmali najmä ich funkčnosť pred zavedením paliva do samotného reaktora. Sú to zároveň prvé testy, kedy pracujú primárne a sekundárne okruhy ako jeden celok.

Atómka môže vstúpiť do fázy plnenia palivom

Teplota v okruhu bola počas testovania zvyšovaná na takú úroveň, ako je počas ostrej prevádzky v jadrovej elektrárni. Počas horúcich testov bolo celkovo vykonaných viac ako 200 systematických testov pod rôznym napätím a teplotných úrovniach. Informovala o tom spoločnosť Olkiluoto Teollisuuden Voima Oyj (TVO), ktorá je prevádzkovateľom atómovej elektrárne. Posledná fáza horúcich testov po prvýkrát zahŕňala aj pohon turbíny parou. Tieto testy priniesli pozitívne výsledky pre ďalší proces uvedenia do prevádzky. Riaditeľ TVO Jouni Silvennoinen v tejto súvislosti potvrdil, že prípravná fáza na plnenie palivom sa začala ihneď po úspešnom absolvovaní horúcich testov a bude trvať ešte niekoľko mesiacov.

Reálne plnenie začne až po oficiálnom odsúhlasení

Skutočné plnenie reaktora palivom sa však napokon začne po tom, ako bude oficiálne potvrdená bezpečnosť Fínskym úradom pre radiačnú a jadrovú bezpečnosť fínskou vládou, ktorá vydáva aj príslušnú prevádzkovú licenciu. TVO ďalej informovalo, že reaktor by mohol byť naplnený palivom už niekedy na jeseň aktuálneho roka. Celkové množstvo 128 ton paliva určeného na tento účel už bolo dodané na stavenisko Olkiuoto na juhozápade Fínska. Harmonogram projektu zatiaľ počíta s tým, že zapojenie siete by sa mohlo realizovať v decembri a s produkciou elektrickej energie by mohli začať v máji 2019.

Pôvodný článok nájdete na TEJTO STRÁNKE

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame