ZAUJÍMAVOSTI: Európu rozdeľujú nové plynovody

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Gazprom
Ilustračné foto gazprom.com

Lídri niektorých členských štátov Európskej únie nedávno vyjadrili znepokojenie a nedôveru voči navrhovanej výstavbe dvoch nových ruských plynovodov, ktoré by mali prepravovať zemný plyn z Ruska do Nemecka. Dôvodom ich obáv je možná príliš veľká závislosť na dodávkach ruského zemného plynu a využívanie tejto závislosti na vyvíjanie politického tlaku zo strany Ruska na jednotlivé európske štáty.

Príliš veľká závislosť vzbudzuje obavy

Európska únia dováža približne 66 % z celkového objemu zemného plynu, pričom až 40 % týchto dodávok pochádza z Ruska. Niektorí európski lídri sa preto obávajú, že členské štáty Európskej únie by sa v dôsledku závislosti na dodávkach zemného plynu mohli stať ekonomicky a politicky zraniteľné vo vzťahu k tomuto gigantovi. Predstavitelia Poľska a Švédska sa zvlášť obávajú rastúcej dominancie Ruska v oblasti zemného plynu.

V minulosti bol zemný plyn z Ruska prepravovaný najmä cez Ukrajinu a Bielorusko. V roku 2011 však bola ukončená výstavba plynovodu Nord Stream, ktorý vedie cez Batlické more, Fínsko, Švédsko a Dánko do Nemecka. V súčasnosti je naplánovaná výstavba dvoch ďalších plynovodov s názvom Nord Strem 2, ktoré by mali rozšíriť pôvodný plynovod Nord Stream a umožniť tak väčšie dodávky zemného plynu na územie štátov Európy.

Nemci chcú viac zemného plynu

Nemeckí predstavitelia v tejto súvislosti vyhlásili, že navrhovaný plynovod je potrebné vybudovať, pretože Nemecko aj Európa potrebujú viac zemného plynu. Zistenie Európskej komisie však potvrdilo, že súčasné plynovody sú dostačujúce pre dodávky zemného plynu z Ruska. K obavám zo zvyšovania ruského vplyvu na európske krajiny prostredníctvom politiky zemného plynu sa následne pripojili aj ukrajinskí predstavitelia.

Alternatívou a potenciálnym riešením problému s dodávkami zemného plynu je jeho preprava zo Spojených štátov amerických (USA). Inovácie v používaných technológiách urobené za posledných desať rokov už v súčasnosti umožňujú energetickým spoločnostiam pripojiť sa na tamojšie bohaté zdroje zemného plynu predávať ho za takmer polovičnú sumu v porovnaní s Ruskom. Problémom sú však v tomto prípade rôzne politické prekážky. Poľsko však aj napriek tomu dostalo svoju prvú dodávku zemného plynu z USA tento rok a jeho predstavitelia vyjadrili nádej, že v budúcnosti uzatvoria aj ďalšie kontrakty na dodávky amerického zemného plynu do krajiny. K ich zámeru sa postupne pripájajú aj ďalšie európske štáty.

Pôvodný článok nájdete na TEJTO STRÁNKE

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia