Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

ZAUJÍMAVOSTI: Európa vyrába zelenšie solárne panely ako Čína

Slnečná elektráreň solárny panel OZE
Ilustračné foto. duron123/FreeDigitalPhotos.net

Experti z americkej Northwestern University a Argonne National Laboratory skúmali, akú uhlíkovú stopu za sebou zanechajú solárne panely vyrobené v Európe a v Číne.

Vyrábať v Číne solárne panely pre Európanov? Možno lacné, ale už nie tak ekologické. Odborníci z americkej Northwestern University a Argonne National Laboratory amerického úradu pre energiu totiž porovnávali, akú uhlíkovú stopu po sebe zanechá solárny panel vyrobený v Číne a na starom kontinente, keď obe budú využívané v Európe.

Nie je panel ako panel

Výsledky sú veľmi zaujímavé. Dospeli totiž k tomu, že uhlíková stopa solárneho panelu vyrobeného v Číne je až zhruba dvakrát väčšia, ako pri využití panelov vyrobených priamo na starom kontinente. Spomínaná štúdia teda konštatuje, že presunutie výroby solárnych panelov z Európy do Číny môže byť síce ekonomicky atraktívne, avšak o to menej udržateľné z environmentálneho hľadiska. Obzvlášť, keď motiváciou využívať solárne panely má byť práve udržateľná budúcnosť.

A to bez dopravy

A to odborníci, ktorí sa na štúdii podieľali, vôbec nezohľadňovali energiu nevyhnutnú na dopravu. Tento faktor by rozdiel v uhlíkovej stope ešte zvýraznil. V štúdii sa porovnávalo iba množstvo spotrebovanej energie pri výrobe solárnych panelov v Európe a v Číne. Panely vyrobené v Číne totiž musia fungovať až o 20 až 30 % dlhšie, aby vyprodukovali toľko energie, koľko bolo potrebné na ich samotnú výrobu. Dôvodom sú slabé environmentálne štandardy a štandardy efektivity v čínskych fabrikách, veľký podiel elektriny vyrábanej z uhlia a ďalších neobnoviteľných zdrojov.

Viac o tejto téme sa dočítate na stránke Argonne National Laboratory.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor vEnergetikeDátum 1. júna 2014 9:31

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...