Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slnečná elektráreň solárny panel OZE
Ilustračné foto. duron123/FreeDigitalPhotos.net
1. júna 2014 9:31 OstatnéZaujímavosti od vEnergetikeSITA

ZAUJÍMAVOSTI: Európa vyrába zelenšie solárne panely ako Čína

Experti z americkej Northwestern University a Argonne National Laboratory skúmali, akú uhlíkovú stopu za sebou zanechajú solárne panely vyrobené v Európe a v Číne.

Vyrábať v Číne solárne panely pre Európanov? Možno lacné, ale už nie tak ekologické. Odborníci z americkej Northwestern University a Argonne National Laboratory amerického úradu pre energiu totiž porovnávali, akú uhlíkovú stopu po sebe zanechá solárny panel vyrobený v Číne a na starom kontinente, keď obe budú využívané v Európe.

Nie je panel ako panel

Výsledky sú veľmi zaujímavé. Dospeli totiž k tomu, že uhlíková stopa solárneho panelu vyrobeného v Číne je až zhruba dvakrát väčšia, ako pri využití panelov vyrobených priamo na starom kontinente. Spomínaná štúdia teda konštatuje, že presunutie výroby solárnych panelov z Európy do Číny môže byť síce ekonomicky atraktívne, avšak o to menej udržateľné z environmentálneho hľadiska. Obzvlášť, keď motiváciou využívať solárne panely má byť práve udržateľná budúcnosť.

A to bez dopravy

A to odborníci, ktorí sa na štúdii podieľali, vôbec nezohľadňovali energiu nevyhnutnú na dopravu. Tento faktor by rozdiel v uhlíkovej stope ešte zvýraznil. V štúdii sa porovnávalo iba množstvo spotrebovanej energie pri výrobe solárnych panelov v Európe a v Číne. Panely vyrobené v Číne totiž musia fungovať až o 20 až 30 % dlhšie, aby vyprodukovali toľko energie, koľko bolo potrebné na ich samotnú výrobu. Dôvodom sú slabé environmentálne štandardy a štandardy efektivity v čínskych fabrikách, veľký podiel elektriny vyrábanej z uhlia a ďalších neobnoviteľných zdrojov.

Viac o tejto téme sa dočítate na stránke Argonne National Laboratory.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame