Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Emisie povolenky
Ilustračné foto pixabay.com
28. marca 2017 15:00 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/sh

ZAUJÍMAVOSTI: Environmentálne politiky konečne šetria peniaze spotrebiteľov

Snaha o čistejší a efektívnejší energetický systém vo Veľkej Británii konečne prináša výhody aj pre domácnosti aj podnikateľov.

Najnovšia analýza britských expertov pre klimatické zmeny ukázala, že priemerný spotrebiteľ v krajine ušetril ročne až 115 britských libier (GBP) na energiách. Ako informoval portál independent.co.uk, za touto úsporou stoja podľa zverejnenej správy najmä právne záväzné sľuby britskej vlády znížiť množstvo emisií skleníkových plynov.

Reálna úspora

V rokoch 2004 až 2008 sa zvýšili ceny plynu a elektrickej energie vo Veľkej Británii o približne 370 GBP. V tom istom roku bol prijatý zákon o klimatických zmenách po tom, čo vzrástli ceny fosílnych palív. Komisia pre klimatické zmeny zároveň informovala, že odvtedy sa ceny energetických účtov ročne znížili o 115 až 1 160 GBP.

Ceny elektrickej energie produkovanej z obnoviteľných zdrojov sa v minulom roku vo Veľkej Británii mesačne zvýšili o 9 GBP, no tento nárast bol následne kompenzovaný úsporou vo výške viac ako 20 GBP. Správa tiež uvádza, že britskí spotrebitelia šetria najmä používaním energeticky úsporných žiaroviek a iných podobných zariadení.

Vedúci komisie v tejto súvislosti vyhlásil, že snaha o dodávky čistejšej a efektívnejšej energie, konečne prináša pozitívne výsledky pre tamojšie domácnosti aj firmy. „Britské emisie majú klesajúcu tendenciu, pričom od roku 1990 do roku 2015 sa znížili o 38 %. Hrubý domáci produkt v sledovanom období vzrástol o 65 %,“ dodal šéf komisie.

Zdravá súťaž

Správa komisie ďalej zdôraznila potrebu podporiť zvýšenia konkurencie medzi jednotlivými dodávateľmi energií v krajine. Cieľom tohto postupu je energetická úspora britských domácností vo výške 200 až 300 GBP ročne.

Ako ďalej uviedol vedúci komisie, pokrok na poli znižovania emisií v krajine a jej porovnateľné výhody v ďalších dôležitých priemyselných odvetviach ako napríklad v automobilovom sektore, ponújakú do budúcna zaujímavé možnosti rastu a zamestnanosti, ktoré tak prinášajú reálne kroky v boji s klimatickými zmenami.

Pôvodný článok nájdete na TEJTO STRÁNKE

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame