Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
OZE veterná elektráreň
Ilustrácia dvoch identických veterných turbín umiestnených na viadukte. José Antonio Peñas (Sinc)
6. augusta 2015 15:09 OstatnéZaujímavosti od vEnergetikeSITA

ZAUJÍMAVOSTI: Energiu môžu vyrábať aj mosty

Budúcnosť veternej energie je podľa vedcov v mostných konštrukciách.

Solárna energia má jednu veľkú výhodu a tou je možnosť umiestnenia jej zdrojov v širokej škále miest. Od veľkých solárnych fariem cez strechy obytných domov, či na protihlukových diaľničných stenách. Najnovšie Japonci umiestnili solárne panely na vodnú hladinu. Napriek tomu sú zdroje veternej energie značne limitované. Spôsobuje to fakt, že veterné turbíny musia byť vysoko vo vzduchu pre dosiahnutie optimálnej rýchlosti a tým pádom sú náročnejšie na priestor.

Ďalšia možnosť

Najnovšia štúdia ukázala, že existuje aj ďalšia možnosť, ako veľké veterné farmy uprostred ničoho. Riešením by mohli byť dlhé mostné konštrukcie vysoko nad terénom s viacerými oblúkmi, takzvané viadukty, v ktorých by sa dali veterné turbíny nainštalovať.

Simulácia na Kanárskych ostrovoch

Výskumníci z Kingston University v Londýne použili túto myšlienku v počítačovej simulácii a ako miesto si vybrali viadukt na Kanárskych ostrovoch. Tá odhalila, že vietor, ktorý fúka medzi stĺpmi, môže dostatočne rozpohybovať veterné turbíny. Konštrukcia veterných generátorov môže priniesť energiu z obnoviteľných zdrojov aj na zastavané územia s malým priestorom pre veterné turbíny alebo do obmedzených prírodných oblastí.

Najefektívnejší variant

Vedci uskutočnili simuláciu s rôznymi veľkosťami turbín, aby vybrali najefektívnejší variant. Tím na koniec zistil, že na danom mieste na Kanárskych ostrovoch sú najvhodnejšie dve stredne veľké turbíny. Kombinácia dvoch 0,25 MW turbín vyprodukuje energiu, ktorá sa rovná priemernej spotrebe pre 450 až 500 domácností. Emisie CO2 by sa tak mohli znížiť o 140 ton ročne.

Pozrite sa na koncept veterných elektrární na viaduktoch v tomto videu:

https://www.youtube.com/watch?v=JGekrXcIDAc

Zdroj: youtube.com/ArchitecTube®

Informoval o tom portál treehugger.com na tejto stránke.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies