Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto.
Ilustračné foto. jesadaphorn/FreeDigitalPhotos.net
18. augusta 2014 8:00 OstatnéZaujímavosti od vEnergetikeSITA

ZAUJÍMAVOSTI: Cigaretový špak? Výborný materiál do batérie.

Budúcnosť batérií možno leží na mieste, kde by ste ju vôbec nečakali. V popolníkoch.

Skupinu vedcov z Južnej Kórei zaujala štruktúra a zloženie veci, ktorú zrejme väčšina z nás vníma ako nepríjemný odpad výrazne znečisťujúci životné prostredie. Reč je o obyčajnom cigaretovom špaku, ktorý sa rozhodli premeniť na vysokovýkonný materiál na uchovanie energie. Výsledkom tak môže byť jeho integrácia do počítačov, rôznych prenosných zariadení, elektromobilov alebo veterných turbín.

Jednoduchý proces

Vedcom sa vo výskume podarilo preukázať, že vlákna z acetátu celulózy, ktoré tvoria podstatnú časť cigaretových filtrov, by mohli byť transformované na vhodný materiál použitím jednoduchého termochemického procesu zvaného pyrolýza. Výsledkom tejto úpravy je materiál na báze uhlíka, ktorý obsahuje množstvo malých pórov zvyšujúcich jeho výkon ako superkapacitora.

Pozitívne výsledky

Materiál následne testovali na trojelektródovom systéme, ktorý mal preukázať jeho schopnosť absorbovať a uvoľňovať ióny elektrolytu. Zjednodušene, aké sú jeho vlastnosti nabíjania a vybíjania. Výsledky boli podľa juhokórejských vedcov prekvapujúce. Materiál totiž uložil väčšie množstvo elektrickej energie, ako komerčne dostupné uhlíkové technológie a vykázal tiež väčšiu kapacitu v porovnaní s grafénovými či uhlíkovými nanorúrkami.

Zhrnutie výsledkov výskumu si môžete prečítať na nasledujúcom linku:

Preparation of energy storage material derived from a used cigarette filter for a supercapacitor electrode

Státisíce ton „materiálu“

Ich riešenie pritom okrem materiálu schopného výborne uchovávať energiu ponúka aj odpoveď na otázku, čo s negatívnym environmentálnym dopadom cigaretových špačkov. Materiálu na spracovanie je pritom vo svete viac ako dosť. Odhaduje sa totiž, že ročne „obohatí“ naše životné prostredie až 5,6 bilióna cigaretových ohorkov, čo je v prepočte zhruba 770 tis. ton špakov.

Že by teda boli budúcnosťou napríklad mobilné telefóny s batériami plnými cigaretových špakov?

O výskume informoval londýnsky Institute of Physics v tejto tlačovej správe.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies