Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektráreň Eggborough
Ilustračné foto wikimedia.org
15. mája 2017 11:35 OstatnéZaujímavosti od vEnergetike.skvEnergetike.sk/sh

ZAUJÍMAVOSTI: Briti zažili prvý deň bez uhlia od čias priemyselnej revolúcie

Britská národná energetická sieť hlási dosiahnutie dôležitého historického míľnika.

Piatok, 21. apríla 2017, sa zapíše do britských dejín ako prvý pracovný deň od čias priemyselnej revolúcie, počas ktorého nebola energia pre obyvateľov Veľkej Británie produkovaná v tamojšej jedinej uhoľnej elektrárni. Zdroje ako plyn, vietor, slnko a jadro im umožnili, aby ponechali poslednú uhoľnú elektráreň v krajine na celý deň mimo prevádzky.

Historický míľnik prekonaný

Bolo to prvých po sebe nasledujúcich 24 hodín, počas ktorých sa v krajine nevyužívala energia pri spaľovaní uhlia, odkedy sa vôbec začali využívať fosílne palivá. Britský prevádzkovateľ prenosovej sústavy National Grid v sobotu, 22. apríla 2017, tweetoval o tom, že uplynulých 24 hodín bol pokrytý dopyt po elektrickej energie v krajine bez produkcie z uhoľnej elektrárne.

V roku 2016 už Veľká Británia zažila niekoľko kratších období bez dodávok elektrickej energie vyrobenej z uhlia. Najdlhšia z nich trvala 19 hodín a nastala 19. mája tohto roka. K uvedenému dianiu dochádza aj vďaka rastúcej úlohe veternej a solárnej energie na trhu. Hovorca National Grid v tejto súvislosti poznamenal, že „dni bez uhlia“ sa budú teraz stávať čoraz bežnejšou realitou.

Koniec éry uhlia sa blíži

Uhlie zaznamenalo výrazný pokles v posledných rokoch. Vlani prispievalo k tvorbe elektrickej energie vo Veľkej Británii len 9 %, pričom rok predtým to bolo ešte 23 %. Posledná britská uhoľná elektráreň by mala byť odstavená v roku 2025 ako súčasť tamojšej vládnej iniciatívy na vyradenie fosínych palív a splnenie stanovených klimatických záväzkov.

Hannah Martin, ktorá riadi sekciu enegetiky v Greenpeace UK v tejto súvislosti reagovala, že prvý celý deň bez uhlia vo Veľkej Británii jasne naznačuje posun v oblasti energetiky. Desať rokov dozadu by si podľa nej nik nevedel predstaviť niečo podobné, čo signalizuje, že v uplynulom období sa energetický systém v krajine výrazne zmenil a posunul smerom vpred.

Gareth Redmond-King zo Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) označil túto udalosť za výrazný historický míľnik v oblasti zelenej hospodárskej revolácie.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame