Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto.
Bio-Bus. geneco.uk.com
5. decembra 2014 12:38 OstatnéZaujímavosti od vEnergetikeSITA

ZAUJÍMAVOSTI: Briti cestujú autobusom na ľudský odpad

Nie všetko, čo spláchneme, musí aj skončiť ako nevyužitý odpad.

Vďaka celému radu nových technológií, britské autobusy menia tradičné formy paliva za zelenšie alternatívy. Aktuálnou novinkou na cestách Veľkej Británie je takzvaný Bio-Bus, ktorý začal premávať na trase medzi mestom Bath a letiskom v Bristole. Tento 40-sedadlový dopravný prostriedok však nepoháňa benzín, či elektrina zo solárnych panelov, ale ľudský a potravinový odpad. Podľa zverejnených informácií dokáže cestovať až 300 kilometrov s plnou nádržou biometánu, ktorý sa vyrába takzvanou anaeróbnou digesciou, čiže splyňovaním bioodpadu.

Biometán napája aj Sainsbury

Obdobnú technológiu používa na napájanie jedného zo svojich obchodov aj supermarket Sainsbury. Jeho pobočku v Cannock, West Midlands poháňa výlučne energia z biometánu z nevyužitých potravín. Bath Bus Company, spoločnosť prevádzkujúca Bio-Bus, verí, že jej vozidlo bude prepravovať na spomínanej trase až 10 tisíc cestujúcich každý mesiac.

Pozrite si video o tom, ako tento autobus funguje:

Informoval o tom portál engadget.com na tejto stránke.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame