Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bitcoin
Ilustračné foto pixabay.com
21. augusta 2018 13:01 OstatnéZaujímavosti od vEnergetike.skvEnergetike.sk/sh

ZAUJÍMAVOSTI: Bitcoinové transakcie predstavujú reálnu hrozbu pre životné prostredie

Nedávna štúdia publikovaná v časopise Energy Research & Social Science upozorňuje na skutočnosť, že ak sa pri ťažení bitcoinov a podobných blochchainových technológií nezačne znižovať množstvo spotrebovanej energie, môže to mať v budúcnosti negatívny dopad na životné prostredie.

Uvedené „peer-to-peer“ bitcoinové transakcie si vyžadujú použitie výkonných strojových zariadení, ktoré sa nachádzajú v nepretržitej 24-hodinovej prevádzke. V tomto procese následne produkuje obrovské množstvo tepla a škodlivých emisií. Štúdia vedená Jonom Trubym v Katare posudzovala finančné a právne možnosti, ktoré sú dostupné pre zákonodarcov s cieľom zmierniť spotrebu energie v súvislosti s používaním blochchainových technológií a podporiť udržateľný a inovatívny technologický sektor.

Na základe tohto prieskumu a vykonaných technologických analýz, vlastníckych modelov a prípadových štúdií, odporúčajú prístup, v rámci ktorého sa javí uloženie nových daní, poplatkov a iných obmedzení ako jedno z vhodných riešení. Zároveň s tým odporúčajú znížiť počet užívateľov, ťažiarov, ako aj zamestnávateľov vlastniacich znečisťujúce ťažobné technológie. Navrhujú tiež podnecovať developerov k vytvoreniu energicky menej náročných blockchianových zariadení, ktoré by boli neutrálne aj s ohľadom na produkciu škodlivých emisií oxidu uhličitého.

Ťažba digitálnych mien spotrebuje toľko elektrickej energie ako celé národy

„Ťažba digitálnych mien je hlavnou priemyselnou oblasťou, ktorá sa vyvinula z blochainu., pričom samotné transakcie spotrebúvajú také množstvo elektrickej energie ako celé národy,“ uviedol v súvislosti s publikovanými výsledkami Dr. Truby. Toto je podľa neho aj hlavný dôvod, prečo je potrebné smerovať túto oblasť k udržateľnosti. Mnohí developeri podľa jeho slov neberú do úvahy environmentálne aspekty s ohľadom na používané zariadenia, preto je potrebné ich takýmto spôsobom podnietiť k prijatiu dohôd, ktoré zabránia produkcii veľkého množstva škodlivých emisií. Truby ďalej vysvetlil, že ak nepodnikneme žiadne kroky a nevyhnutné opatrenia, bude to v praxi znamenať, že podporujeme tieto energeticky náročné technológie a umožňujeme blockchainovým developerom budovať bolestivý chodník pre nás všetkých.

Pôvodný článok nájdete na tomto linku.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame