Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina spotreba
Ilustračné foto. treehugger.com
19. mája 2015 11:58 OstatnéZaujímavosti od vEnergetikeSITA

ZAUJÍMAVOSTI: Američania zbytočne minú za elektrinu miliardy

Problémom sú najmä zapnuté herné konzoly, či televízne boxy.

Typická Americká domácnosť je plná „elektrických upírov“. Ide o zariadenia, ktoré sú neustále zapnuté a čerpajú elektrickú energiu aj napriek tomu, že ich aktívne nepoužívame. Američania tak zbytočne minú zo svojich peňaženiek až 19 miliárd dolárov ročne za elektrinu. Vyplýva to zo správy Natural Resources Defense Council. V prepočte na jednu domácnosť to vychádza priemerne od 165 dolárov až do 440 dolárov. Spomínaná ročná spotreba energie sa tak rovná výstupu 50 veľkých elektrární.

Digitalizácia…

Jedným z dôvodov nadmerného plytvania energie je podľa autora štúdie Pierra Delforge skutočnosť, že mnoho v minulosti mechanických zariadení sa digitalizovalo. Spotrebiče ako sú práčky, sušičky, chladničky majú teraz displeje, elektronické ovládanie a prepojenie na internet. Vo viacerých prípadoch podľa Delforgeho využívajú o veľa viac elektrickej energie ako je potrebné. Dvoma hlavnými páchateľmi nevyžiadanej elektrickej spotreby, sú televízne boxy a herné konzoly. Ako ďalej uvádza správa, televízne sety sú druhým najväčším plytvačom energie v domácnostiach. Pracujú aj keď sa zdá, že sú vypnuté, a to vďaka aktualizáciám softvéru.

…a stand-by mód

Za vysokými elektrickými nákladmi však stoja predovšetkým herné konzoly. Môže za to najmä takzvaný stand-by mód.. Mnohí užívatelia nie sú ochotní herné zariadenia úplne vypnúť, ale nechávajú ich v spomínanom režime. Zdôvodňujú to tým, že následné zapnutie by mohlo trvať veľmi dlho kvôli aktualizácii softvéru. Štúdia sledovala 70 tisíc domácností v severnej Kalifornii, pričom pri meraniach výskumníci objavili v priemere 65 škodných zariadení v domácnostiach.

Riešením časovač?

Dobrou správou však je podľa autorov štúdie, že spotrebitelia môžu skresať neželané výdavky za elektrinu použitím časovačov, či inteligentných vypínačov. Pričiniť by sa tiež mali aj výrobcovia elektroniky a to návrhmi produktov, ktoré minimalizujú plytvanie energiou.

Informáciu priniesol portál treehugger.com.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame