Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovnaft stanica čerpacia benzínová pumpa
Ilustračné foto. Slovnaft
21. januára 2016 12:43 OstatnéZaujímavosti od vEnergetikeSITA

ZAUJÍMAVOSTI: Ako sa Slovnaft do austrálskych novín dostal

Austrálsky The Sydney Morning Herald píše o bratislavskej burze a o tom, ako jej v úvode roka pomáhajú rastúce akcie Slovnaftu. Faktom však je, že na ich tohtoročné posilnenie stačili obchody za pár tisíc eur.

Nebýva pravidlom, že sa slovenské podniky dostávajú na stránky relevantných zahraničných médií. A už vôbec nie tých austrálskych. Za zaujímavých okolností sa to ale podarilo bratislavskej rafinérii Slovnaft, ktorá sa ocitla v článku The Sydney Morning Herald.

Najlepšia burza na svete

Austrálsky denník totiž písal o svetových akciových burzách, ktoré tento rok zväčša strácajú. Výnimkou však je podľa článku Burza cenných papierov v Bratislave, ktorá naopak tento rok posilňuje. A vďačí za to práve Slovnaftu. Denník vychádzal z údajov agentúry Bloomberg, podľa ktorých je bratislavská burza od začiatku tohto roka dokonca najvýkonnejšou svetovou burzou. Stačilo, aby slovenský akciový index SAX posilnil o zruba 6 %. „A hviezdou indexu, možno neprekvapivo, je ropná rafinérska spoločnosť Slovnaft,“ dodáva The Sydney Morning Herald s tým, že za to môže vďačiť najmä globálnemu prepadu cien ropy.

Obchody len za niekoľko tisíc

Treba povedať, že denník hovorí pravdu. Akcie Slovnaftu od začiatku roka do stredy 20. januára posilnili o takmer 15,4 % na 60 eur za kus. Akciový index bratislavskej burzy stúpol za prvých dvadsať dní roka o vyše 5,5 %. Zrejme je však potrebné povedať aj to, ako na tom bratislavská burza je ako celok. Celkový objem obchodov s akciami bratislavskej rafinérie totiž do spomínanej stredy 20. januára dosiahol necelých 40 tisíc eur. Z toho akcie za 30 tisíc eur sa zobchodovali v samotnú stredu 20. januára, zvyšok predchádzajúce obchodné dní. Neporovnateľné čísla so svetovými, ale aj ostatnými lokálnymi burzami.

Je preto otázne, či posuny kurzov bázických titulov na bratislavskej burze odzrkadľujú investorský sentiment alebo nejaké trhové faktory, akým bezpochyby prepad ceny ropy je. Niektoré dni by totiž na posun hodnoty indexu SAX jedným alebo druhým smerom stačili bežné úspory priemerného Slováka.

Celý článok The Sydney Morning Herald si môžete prečítať na tejto stránke.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame