Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
žiarovka
Ilustračné foto pixabay.com
20. februára 2018 13:51 OstatnéZaujímavosti od vEnergetike.skvEnergetike.sk/sh

ZAUJÍMAVOSTI: Ako motivovať zamestnancov k úspore energií?

Prinášame vám päť psychologických tipov, ako motivovať zamestnancov k úspore energií na pracovisku.

Poznajú to určite aj mnohí slovenskí zamestnávatelia, aké ťažké je motivovať zamestnancov k zmene akékoľvek ich správania. Uvedené platí aj pre oblasť úspory energií na pracoviskách. Nedávna britská štúdia v tejto súvislosti potvrdila, že ľudia sa všeobecne zdráhajú pristúpiť k zmenám vo svojich návykoch. Aby zamestnávatelia dokázali motivovať k väčšej úspore energií na pracoviskách, je potrebné najprv viac porozumieť ľudskej psychológii.

Čo z toho budeme mať?

Predstavená štúdia pochádza z dielne britskej spoločnosti Carbon Trust a o priblíženie niektorých jej výsledkov sa postarala Michelle Giles, ktorá pôsobí ako produktová manažérka v spoločnosti IMServ. Štúdia napríklad odhalila, že len 22 % oslovených zamestnancov je v skutočnosti spokojných s tým, aké kroky podnikajú pre zníženie spotreby energií na svojich pracoviskách. Giles v tejto súvislosti dopĺňa, že ľudia všeobecne majú problém pristupovať k akýmkoľvek zmenám. Ich pozornosť je podľa nej zameraná najmä na krátkodobé ciele a prospech.

„Neradi meníme naše správanie, a to najmä vtedy, keď v tom nevidíme žiadny priamy prínos pre nás samotných. Ako jednotlivci sme radi, keď sme chcení,“ dodáva ďalej Giles. Zamestnanci sú tak celkovo produktívnejší vtedy, keď je ich posun zaznamenaný a sú povzbudzovaní k väčšej zodpovednosti a lepším výsledkom. Ďalšou motivačnou technikou, ktorú možno podľa jej slov použiť, je vytvorenie súťaže. Ľudia radi súťažia a dosahujú stanovené míľniky. Naše telá pritom produkujú endorfíny a potom sa cítime veľmi príjemne. V konečnom dôsledku je dôležité zohľadniť aj fakt, že vždy chceme byť súčasťou toho „správneho davu“.

Vyššie načrtnuté pozorovania a ich uplatnenie v praxi môže zamestnávateľom pomôcť úspešne zmeniť správanie zamestnancov a aplikovať stanovená energetickú stratégiu vo svojich  organizáciách. Giles spolu s tým navrhuje päť nasledujúcich tipov, ktoré môžu pomôcť zamestnávateľom k úspore energií zamestnancami v ich spoločnostiach:

  1. Autorita

Zaujímavým krokom môže byť napríklad ustanovenie akéhosi ambasádora v rámci danej organizácie, ktorý bude pôsobiť v úlohe garanta „projektu úspory energií“.  Mal by to byť človek, ktorého zamestnanci rešpektujú a svojím prístupom k úspore energií bude ostatných inšpirovať.

  1. Doprajme si čas

Problémom mnohých spoločností, manažérov, ale aj iných ľudí, je ich snaha o dosahovanie okamžitých výsledkov. Nie nadarmo sa tak hovorí, že na všetko dobré sa čaká. Aj zmena v určitom ľudskom správaní si vyžaduje nejaký čas. Po samotnom spustení kampane je preto potrebné dopriať zamestnancom čas, aby sa mohli zapojiť a ukázať výsledky.

  1. Požiadajme o vstupy

Otvorená komunikácia predstavuje základný pilier akéhokoľvek fungujúceho vzťahu a výnimkou v tomto smere nie je ani ten pracovnoprávny. Je preto dôležité povzbudiť zamestnancov, aby predkladali aj svoje návrhy na zlepšenie celkovej situácie a boli za ne odmenené napríklad v podobe implementácie ich návrhov.

  1. Zodpovednosť

Nič nefunguje lepšie, ako keď sme za niečo sami zodpovední a stojí nás to peniaze. Jedným z prístupov tak môže byť tiež vytvorenie skupín zamestnancov, ktorí budú zodpovední za úsporu využívanej energie. Možno to spojiť s vyššie spomínanou súťažou, ktorej výsledkom bude finančný alebo iný benefit pre víťaznú skupinu.

  1. Spätná väzba a odmena

Pre každého zamestnanca je dôležité, že sa o neho zamestnávateľ zaujíma. Je preto v ich záujme poskytovať zamestnancom spätnú väzbu, a to je aj v prípade vyhodnotenia projektu úspory energie. Pochvala a úprimná radosť niekedy urobia viac, ako samotná finančná odmena.

Každý zamestnávateľ, ktorý sa zaujíma o svojich zamestnancov, je zároveň ich lídrom. Jeho úlohou je okrem iného dohliadať na to, aby sa stanovená korporátna politika šírila aj prostredníctvom starších manažérov. Ušetriť na energiách možno aj s pomocou moderných a vyspelých energií, ľudský faktor však na tomto poli stále zohráva významnú rolu. Giles na záver dodáva, že akákoľvek snaha zamestnancov o úsporu energií na pracovisku si tak vyžaduje aj angažovanosť samotných zamestnancov.

Pôvodný článok nájdete na TEJTO STRÁNKE

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame