Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vetermná elektráreň OZE
Ilustračné foto pixabay.com
8. augusta 2017 13:10 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/sh

ZAUJÍMAVOSTI: Aké sú výhody a nevýhody veternej energie?

Aj v prípade veternej energie platí, že má svoje plusy i mínusy.

Podobne ako solárna energia, aj veterná energia si v súčasnosti získava čoraz väčšiu popularitu po celom svete. Len v Spojených štátoch amerických majú v roku 2030 za cieľ získavať až 20 % elektrickej energie z tohto obnoviteľného zdroja energie.

Niet pochýb o tom, že veterná energia pomôže ľuďom znížiť závislosť na fosílnych palivách ako je uhlie, plyn a ropa už v nadchádzajúcej dekáde. Aj v prípade veternej energie však platí, že má svoje plusy i mínusy. Niektoré z nich si predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

VÝHODY

1. Zelený zdroj energie

Na rozdiel od uhlia alebo ropy neznečisťuje ovzdušie a nevyžaduje si ani použitie žiadnych ničivých chemikálií.

2. Obnoviteľný zdroj energie

Za vietor netreba nikomu platiť. Ak je niektorá zo zemepisných oblastí považovaná za veternú, predstavuje ideálne miesto na výstavbu veternej elektrárne.

3. Šetrí náklady

Veterné turbíny dokážu zásobiť energiou veľké množstvo domácností. Ľudia v niektorých krajinách majú už v súčasnosti možnosť kúpiť si elektrickú energiu od organizácie, ktorá ponúka energiu z tohto zdroja.

4. Moderné technológie

Veterné turbíny sú často považované za atraktívne stavebné prvky. Najnovšie z nich dopĺňajú životné prostredie aj zaujímavým dizajnom.

5. Obrovský potenciál

Veterná energia sa teší rýchlemu rastu popularity v posledných desiatich rokoch. Veterné turbíny sú dostupné v rôznych veľkostiach a ich veľkou výhodou je aj to, že ich možno budovať aj na existujúcich farmách a pôde.

NEVÝHODY

1. Spoľahlivosť vetra

Vietor nefúka na náš povel a turbíny sú tak bežne vyťažené len na približne 30 %. V prípade, že počasie nie je priaznivé a vietor nefúka, neprodukuje sa ani energia.

2. Nebezpečenstvo pre živočíchy

Konce veterných turbín môže predstavovať potenciálnu hrozbu pre vtáky a ostatné lietajúce tvory žijúce v ich blízkosti. Neexistuje pritom žiadny účinný spôsob, ako tomu predchádzať.

3. Hluk

Veterné turbíny produkujú hluk v rozsahu 50 až 60 decibelov. Niektorí ľudia, ktorí žijú v ich blízkosti, sa tak sťažujú na sprievodný hluk.

4. Bezpečnosť pre ľudí

Môže sa stať, že veľmi silné búrky a vietor môžu zničiť turbíny. Tie môžu následne spadnúť a predstavovať nebezpečenstvo pre ľudí v okolí.

5. Dopad na životné prostredie

Veterné turbíny síce neznečisťujú životné prostredie, ich umiestnenie si však vyžaduje veľa priestoru, ktoré je často spojené s nutnosťou vyrúbať lesy a zrušiť zelené plochy.

6. Hrozba pre elektrizačné siete

Veterné elektrárne patria medzi takzvané nenepredikovateľné obnoviteľné zdroje elektriny. Nekontrolovateľná výstavba veterných elektrární môže ohroziť prevádzkovú bezpečnosť a spoľahlivosť prenosovej elektrizačnej sústavy.

Trh so zelenou energiou rýchlo rastie a rozvíjajú sa aj súvisiace technológie. Každý z dostupných zdrojov má však aj určité výhody i nevýhody. Je preto dôležité zvážiť množstvo faktorov, ktoré uprednostnia konkrétny z nich pre danú oblasť.

Pôvodný článok nájdete na TEJTO STRÁNKE

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame