Záujemcovia o podporu na malé OZE budú mať z čoho vyberať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slnečná energia solárny panel OZE
Ilustračné foto. geograph.org.uk

V pripravovanom štvrtom kole prideľovania podpory si domácnosti budú môcť vybrať z 816 druhov fotovoltických panelov, ktoré sú zaregistrované v projekte Zelená domácnostiam.

Záujem výrobcov malých obnoviteľných zdrojov energií (OZE) zaregistrovať sa do projektu Zelená domácnostiam, vďaka ktorému môžu slovenské domácnosti získať od štátu podporu na ich kúpu a inštaláciu, zrejme dosiahol svoj vrchol. Od konca leta sa ich totiž zaregistrovalo len minimum. Napriek tomu si domácnosti v blížiacich sa dvoch kolách prideľovania podpory budú mať z čoho vyberať.

Štvrté kolo prideľovania podpory sa uskutoční už v pondelok 21. novembra. Toto kolo bude určené na podporu fotovoltických systémov. Podľa údajov zverejnených Slovenskou inovačnou a energetickou agentúrou (SIEA), domácnosti si budú môcť vybrať z 816 druhov fotovoltických panelov, ktoré sú zaregistrované v projekte Zelená domácnostiam.

Piate kolo, ktoré sa uskutoční následne 29. novembra, bude určené na podporu inštalácií zariadení na výrobu tepla. Domácnosti si tak budú môcť vybrať z 1 039 druhov tepelných čerpadiel a z 573 typov kotlov na biomasu. V súčasnosti je zaregistrovaných aj 313 druhov slnečných kolektorov.

SIEA zaznamenala spomalenie registrácie zhotoviteľov oprávnených inštalovať domácnostiam malé elektrárničky či teplárničky. Kým v prvom polroku ich bolo zhruba 800, koncom leta 822, v súčasnosti je ich 861. Zoznam zhotoviteľov aj zariadení bude agentúra priebežne aktualizovať počas celého obdobia poskytovania štátnej podpory. Výrobcovia zariadení a zhotovitelia tak majú stále možnosť zapojiť sa do projektu Zelená domácnostiam.

Počas doterajších troch kôl bolo vydaných 6 493 poukážok v celkovej hodnote 14,24 milióna eur. Na štvrté a piate kolo vyčlenila agentúra 6,5 milióna eur. V štvrtom kole rozdelí agentúra 2,5 milióna eur. Domácnosti z mimobratislavských krajov budú mať k dispozícii dva milióny eur. Pre Bratislavský samosprávny kraj bude vyčlenených 500 tisíc eur. Pre piate kolo sú určené štyri milióny eur.

Celková výška podpory na inštaláciu malých zariadení obnoviteľných zdrojov bude na úrovni 115 miliónov eur. Z európskych zdrojov pôjde z Operačného programu Kvalita životného prostredia 100 miliónov eur, zvyšok sa vykryje zo štátneho rozpočtu. Podpora inštalácie zariadení bude možná do konca roka 2020 alebo do vyčerpania prostriedkov. Národný projekt Zelená domácnostiam pripravuje SIEA v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia, ktorý riadi Ministerstvo životného prostredia SR.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SIEA Slovenská inovačná a energetická agentúra