Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Oze siea
pixabay.com Ilustračné foto
1. augusta 2017 9:24 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Záujemcovia môžu využiť ešte štyri kolá prideľovania dotácií na malé OZE

Najbližšie kolo projektu Zelená domácnostiam určené pre zariadenia na výrobu tepla bude otvorené 8. augusta.

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) plánuje v tomto roku vyhlásiť pre mimobratislavské domácnosti ešte štyri kolá prideľovania dotácií na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE). Najbližšie štrnáste kolo projektu Zelená domácnostiam určené pre zariadenia na výrobu tepla bude otvorené 8. augusta 2017 o 15. hodine. Ďalšie kolá s rovnakým zameraním budú vyhlásené 19. septembra a 17. októbra. Kolo určené pre zariadenia na výrobu elektriny je naplánované na 10. októbra. „Celkom tak budú tento rok ešte vydané poukážky za 5,3 milióna eur,“ informoval vedúci oddelenia komunikácie SIEA Stanislav Jurikovič.

Nainštalovaných by malo byť zhruba 12 tisíc zariadení

Od spustenia spomínaného projektu v decembri 2015 energetická agentúra preplatila z projektu financovaného prostredníctvom Operačného programu Kvalita životného prostredia poukážky v celkovej hodnote viac ako 16,8 milióna eur. Ďalšie za vyše 6 miliónov eur už majú domácnosti k dispozícii. „Spolu by tak ku koncu tohto roka mohlo byť vďaka projektu nainštalovaných približne 12 tisíc zariadení. Zostávajúce prostriedky z pilotného projektu v hodnote viac ako 12 miliónov eur budú k dispozícii v budúcom roku,“ dodala generálna riaditeľka SIEA Svetlana Gavorová.

K dispozícii je viac ako 3 tisíc zariadení

SIEA naďalej dôrazne odporúča, aby domácnosti ešte pred vyplnením žiadosti o poukážku svoju investíciu vopred konzultovali so zhotoviteľmi. „Zaujímať by sa mali o to, či je zariadenie pre nich vhodné, či bude v termíne stanovenom na inštaláciu k dispozícii a aké povinnosti im pri uvedení do prevádzky vznikajú,“ upozornil Jurikovič. Aktuálne si môžu domácnosti vybrať z vyše 3 100 zariadení. “Pri inštaláciách, ku ktorým boli poukážky už preplatené, bolo zatiaľ využitých približne 700 jednotlivých typov zaregistrovaných zariadení,“ konštatoval Jurikovič.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame