Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kotol teplo
pixabay.com Ilustarčné foto
21. októbra 2018 11:49 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Záujemcov o dotácie na malé OZE čaká mimoriadne kolo

V poslednom 28. kole budú podporené inštalácie tepelných čerpadiel, kotlov na biomasu a slnečných kolektorov.

Slovenské domácnosti sa ešte v tomto roku budú môcť uchádzať o dotáciu na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE). Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) totiž plánuje v stredu 24. augusta mimoriadne kolo projektu Zelená domácnostiam, ktorý skončil koncom augusta. Kolo je určené pre domácnosti z mimobratislavských regiónov. V poslednom 28. kole budú podporené inštalácie tepelných čerpadiel, kotlov na biomasu a slnečných kolektorov. Inštalácie musia byť ukončené a žiadosti o preplatenie poukážok predložené do 26. novembra 2018.

„V posledných dňoch zrušili platné poukážky viaceré domácnosti a aktuálna disponibilná suma dosiahla 450 tisíc eur. Keďže pilotný projekt tento rok končí, vyhlásením mimoriadneho kola so skráteným termínom na inštaláciu zariadení umožňujeme, aby mohli byť využité aj zostávajúce vyčlenené prostriedky,“ uviedla generálna riaditeľka SIEA Alexandra Velická. Suma môže podľa nej ešte narásť, ak sa do začiatku kola uvoľnia ďalšie prostriedky z už vydaných poukážok. Domácnosti, ktoré vedia, že nebudú môcť využiť platné poukážky, by mali prostredníctvom zhotoviteľov čím skôr ukončiť ich platnosť.

Kolo pre pripravených

Mimoriadne kolo bude krátke. „Je určené naozaj len pre tých, ktorí sú rozhodnutí a pripravení okamžite po vydaní poukážky začať s inštaláciou. Ak nemajú domácnosti vybraného zhotoviteľa a nie je jasné, že zariadenie bude v priebehu pár dní k dispozícii, nech žiadosť radšej nepodávajú, ale počkajú na pokračovanie projektu v budúcom roku,“ zdôraznila Velická.

Doteraz bolo v rámci pilotného projektu, ktorý je súčasťou Operačného programu Kvalita životného prostredia, preplatených 16 739 poukážok v celkovej hodnote viac ako 37 miliónov eur. Ďalšie poukážky v hodnote 3,6 milióna eur majú domácnosti k dispozícii. Všetky podporené inštalácie musia byť ukončené v priebehu novembra 2018.

Ďalšie šance v budúcom roku

SIEA pripravuje pokračovanie projektu Zelená domácnostiam tak, aby mohli byť poukážky vydávané od roku 2019. Zámer nového projektu s celkovým rozpočtom 48 miliónov eur bol už schválený. V rámci projektu by mohlo byť do roku 2023 podporených ďalších 25 tisíc inštalácií v domácnostiach mimo Bratislavského samosprávneho kraja. Pôvodný systém vydávania poukážok SIEA plánuje rozšíriť o zásobník žiadostí, aby mohli domácnosti žiadať o poukážky priebežne. Podrobnejšie informácie budú zverejnené po schválení pokračovania národného projektu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame