Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vlajka Slovensko
Ilustračné foto pixabay.com
29. januára 2018 11:22 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Chuť stavať nové energetické zdroje na Slovensku sa vytratila

Ministerstvo hospodárstva SR vydalo vlani osvedčenia najmä pre projekty týkajúce sa výstavby energetickej infraštruktúry.

Záujem investorov o energetické projekty na Slovensku v minulom roku znova poklesol. Kým v roku 2016 vydalo Ministerstvo hospodárstva SR (MH) štrnásť osvedčení o súlade investičného zámeru s dlhodobou koncepciou energetickej politiky, v minulom roku to bolo desať. Pre úplnosť, v roku 2015 získalo ministerský súhlas osemnásť energetických projektov. Bez spomínaného osvedčenia nemôže investor začať s výstavbou energetického zdroja či infraštruktúry. Vyplýva to z informácií zverejnených rezortom hospodárstva.

Projekty, ktoré dostali vlani od rezortu hospodárstva povolenie, sa týkali najmä výstavby novej energetickej infraštruktúry. Slovenský prepravca zemného plynu Eustream získal osvedčenie na rozšírenie rozdeľovacieho uzla Lakšárska Nová Ves s inštaláciou technológie pre prepravu plynu. Slovenská elektrizačná prenosová sústava v máji minulého roka dostala od ministerstva osvedčenie na súbor stavieb slovensko-maďarského medzištátneho prepojenia.

Ministerstvo vydalo osvedčenie o súlade investičného zámeru s dlhodobou koncepciou energetickej politiky aj pre spoločnosť Pro Finance, ktorá v priemyselnom parku Kostolné Kračany chce vybudovať vysokotlakovodný pripojovací plynovod. Plynovod chce v Partizánskom stavať aj spoločnosť Kvartet. Firma Západoslovenská distribučná získala od ministerstva osvedčenia na rekonštrukciu a výstavbu nových elektrických vedení.

Spoločnosť SE predaj získala ministerské osvedčenie na výstavbu distribučných prípojok a vstupnej trafostanice pre Národný futbalový štadión v Bratislave. S výstavbou jediného energetické zdroja, ktorý by mal vyrábať elektrinu a teplo, počítala vlani len jedna spoločnosť, ktorá získala osvedčenie. Ide o firmu Enviral, ktorá podľa údajov zverejnených ministerstvom plánuje vo svojom areáli v Leopoldove výstavbu biomasového energetického zdroja. Ten by mal mať tepelný výkon 74 megawattov a elektrický 15 megawattov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame