Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
OZE veterná slnečná energia solárny panel turbína
Ilustračné foto SITA/AP
12. januára 2016 12:21 Energetika všeobecneSpotrebiteľ od vEnergetikeSITA

Záujem o registráciu podporených malých OZE neutícha

Najväčší záujem o registráciu podporeného obnoviteľného zdroja majú výrobcovia tepelných čerpadiel. V druhom kole poskytovania poukážok, ktoré plánuje agentúra vyhlásiť v januári, si budú môcť slovenské domácnosti vybrať z viac ako 730 druhov tepelných čerpadiel.

Slovenské domácnosti si môžu vyberať stále z väčšieho zoznamu malých obnoviteľných zdrojov energií (OZE), na ktoré poskytne Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) finančnú podporu. Najväčší záujem o registráciu podporeného obnoviteľného zdroja majú výrobcovia tepelných čerpadiel. Oproti jeseni minulého roka tak predbehli výrobcov fotovoltických panelov. V druhom kole poskytovania poukážok, ktoré plánuje agentúra vyhlásiť v januári, si budú môcť slovenské domácnosti vybrať z viac ako 730 druhov tepelných čerpadiel a vyše 600 druhov fotovoltických panelov.

Chýba výrobca veterných turbín

Domácnosti dostanú od štátu finančnú podporu na malé OZE v podobe poukážky aj na kotly na biomasu či slnečné kolektory. Doteraz výrobcovia v energetickej agentúre zaregistrovali viac ako 350 druhov kotlov na biomasu a takmer 230 druhov slnečných kolektorov. Podporená je aj kúpa a inštalácia domácich veterných turbín. Stále však chýba výrobca malých veterných elektrární, ktorý by svoje zariadenie zaregistroval do zoznamu oprávnených zariadení. V budúcnosti však nie je vylúčené, že sa nejaký výrobca malých veterných turbín nájde, keďže registrácia nie je časovo obmedzená a prebieha počas celej doby trvania projektu. SIEA už registruje aj vyše 200 subjektov, ktoré budú mať oprávnenie inštalovať domácnostiam malé elektrárničky či teplárničky. Zoznam zhotoviteľov sa bude priebežne aktualizovať.

Podpora fotovoltických panelov

Na kúpu a inštaláciu fotovoltických panelov môže získať slovenská domácnosť podporu 1 200 eur na jeden kilowatt inštalovaného výkonu pri inštalácii s celkovým výkonom nepresahujúcim jeden kilowatt. Ak sa domácnosť rozhodne inštalovať fotovoltické panely s celkovým inštalovaným výkonom nad jeden kilowatt je výška podpory maximálne 2 550 eur. Domácnosti, ktoré si fotovoltické panely nainštalujú ešte môžu získať bonus za akumuláciu elektriny vo výške 180 eur za kilowatthodinu kapacity akumulátora určenej pri dobe vybíjania maximálne 100 hodín.

Rozdiel podpory pri slnečných kolektorov

Slnečné kolektory sú pri rodinných domoch podporené sumou 500 eur za kilowatt inštalovaného výkonu, maximálna výška podpory je však 1 750 eur. Pri bytových domoch je podpora 450 eur za kilowatt, celkový inštalovaný výkon však nesmie prekročiť 20 kilowattov. Ak presiahne, tak maximálna výška podpory je 9 tisíc eur alebo 350 eur za kilowatt. Maximálna výška podpory je v tomto prípade iba v rozsahu najviac jedného kilowattu inštalovaného výkonu kolektorov na každý byt v bytovom dome.

Tepelné čerpadlá a kotly

Pri podpore tepelných čerpadiel môžu domácnosti počítať so sumou 370 eur za kilowattov inštalovaného výkonu. Maximálna výška podpory pri tomto obnoviteľnom zdroji je však 3 700 eur. Ak sa rodinný dom rozhodne nainštalovať kotol na biomasu, môže od štátu dostať 100 eur za kilowatt, maximálne 1 500 eur. Bytový dom pri inštalovaní kotla na biomasu dostane 50 eur za kilowatt. Tu je maximálna výška podpory v rozsahu najviac 7 kilowattov inštalovaného výkonu na každý byt v bytovom dome.

Bonus pri inštalovaní veternej turbíny

Ak sa slovenská domácnosť rozhodne postaviť si v rodinnom dome veternú turbínu, získa podporu vo výške 1 500 eur za kilowatt inštalovaného výkonu, ale iba pri inštalácii s celkovým výkonom nepresahujúcim jednej kilowatt. Pri inštalácii veternej turbíny nad spomínaný výkon je podpora vo výške tisíc eur za kilowat, maximálne 3 tisíc eur. Aj pri veterných elektrárničkách múžu získať slovenské domácnosti bonus v podobe akumulácie vyrobenej elektriny, a to vo výške 180 eur za kilowatthodinu kapacity akumulátora určenej pri dobe vybíjania 100 hodín.

Rýchle prvé kolo

Domácnosti získajú podporu od štátu na základe poukážok. Po udelení poukážky od energetickej agentúry si ju musia domácnosti uplatniť u zhotoviteľov do 30 dní od ich vydania. Na samotnú inštaláciu budú mať domácnosti následne pol roka. Poukážky, ktoré zhotovitelia v určenom termíne neprihlásia, stratia platnosť. SIEA vydala v prvom kole záujemcom o kúpu a inštaláciu malých obnoviteľných zdrojov energií celkovo 1 453 poukážok. V prvom kole projektu Zelená domácnostiam bolo k dispozícii 7 % z celkovej vyčlenenej sumy, ktorá dosahuje 45 miliónov eur. Prvé kolo poskytovania poukážok bolo po štyroch dňoch od začatia poskytovania podpory na malé OZE ukončené.

Podporu na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja si zakomponovala do svojho druhého sociálneho balíčka vláda Roberta Fica. Premiér odštartoval prvého decembra tohto roka začatie poskytovania podpory. Celková výška podpory na inštaláciu malých zariadení obnoviteľných zdrojov bude na úrovni pôvodných 115 miliónov eur. Z európskych zdrojov pôjde z Operačného programu Kvalita životného prostredia 100 miliónov eur, zvyšok sa vykryje zo štátneho rozpočtu. Podpora inštalácie zariadení bude možná do konca roka 2020 alebo do vyčerpania prostriedkov. Národný projekt Zelená domácnostiam pripravuje SIEA v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia, ktorý riadi Ministerstvo životného prostredia SR.

Zoznam všetkých doteraz zaregistrovaných malých obnoviteľných zdrojov, ktoré majú nárok na štátnu podporu, si môžete prečítať na stránke SIEA

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame