Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické vedenie elektrina zse
Ilustračné foto ZSE
12. januára 2014 15:36 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Záujem o energetické projekty vzrástol

Kým v minulom roku povolilo ministerstvo hospodárstva realizáciu viac ako dvadsiatich energetických projektov, rok predtým to bolo len šesť projektov.

Ministerstvo hospodárstva SR (MH) v minulom roku povolilo realizáciu viac ako dvadsiatich energetických projektov. Vďaka nim na Slovensku vyrastú nové energetické zdroje a zrekonštruujú sa, respektíve vybudujú nové energetické infraštruktúry. V medziročnom porovnaní ide o značný nárast, keďže v roku 2012 vydal rezort hospodárstva osvedčenie o súlade investičného zámeru s dlhodobou koncepciou energetickej politiky, bez ktorého nemôže investor začať s výstavbou energetického zdroja či infraštruktúry, len pre šesť energetických projektov.

Vlani získali od rezortu hospodárstva osvedčenie spoločnosti Geocom Invest, Energo-Aqua, Západoslovenská distribučná, CA Trade, Mondi SCP, Snina Energy a Amylum Slovakia, WFF Drevotes, Energy Edge ZC, Holcim a KGJ Invest.

Firma Geocom Invest plánuje postaviť na východe Slovenska pri obci Dargov novú geotermálnu elektráreň s výkonom zhruba šesť megawattov. Ako vyplýva z investičného zámeru, ktorý spoločnosť predložila štátnym orgánom, výstavba geotermálnej elektrárne v trebišovskom okrese by si mala vyžiadať od 40 do 45 mil. eur. Ročne by mala elektráreň vyprodukovať zhruba 45 tisíc megawatthodín elektrickej energie. Spoločnosť Energo-Aqua chce pri obci Švošov, neďaleko Ružomberka, postaviť na Váhu malú vodnú elektráreň s výkonom necelých dvoch megawattov.

Západoslovenská distribučná má v pláne desať projektov. Firma chce vymeniť svoje vedenia v Myjave, Holíči, v Novom Meste nad Váhom, v Smoleniciach, v Želiezovciach, v Stupave či v Bratislave. Spoločnosť Snina Energy plánuje vybudovanie nových plynových kogeneračných jednotiek na výrobu elektriny a tepla s plánovaným tepelným a elektrickým výkonom na úrovni viac ako 3 megawatty. Tento podnik chce taktiež rekonštruovať plynovú kotolňu vo svojom areáli. V košickej spoločnosti Areál VSS, a.s. by sa mal vybudovať nový rozvod plynu. To má v pláne spoločnosť CA Trade.

Firma Mondi SCP chce rekonštruovať zastaraný regeneračný kotol. Tepelný výkon nového kotlu by sa mal pohybovať na úrovni necelých 300 megawattov a elektrický necelých 64 megawattov. Firma Amylum Slovakia chce vo svojom areáli nahradiť zastaraný energetický zdroj za nový s tepelným výkonom necelých 22 megawattov a elektrickým výkonom 6,7 megawattu. Spoločnosť KGJ Invest chce v mestskej časti Nové Mesto postaviť energetický zdroj na kombinovanú výrobu elektriny a tepla na báze spaľovania plynu. Tepelný a elektrický výkon tohto zdroja by sa mal pohybovať na úrovni troch megawattov.

Spoločnosť Holcim chce využiť odpadové teplo na výrobu elektriny. Vo svojom areáli v Rohožníku sa preto podnik rozhodol postaviť zdroj s elektrickým výkonom necelých päť megawattov. Firma WFF Drevotes plánuje postaviť v priemyselnom parku v Zlatých Moravciach elektráreň s výkonom štyri megawatty. Elektrinu chce vyrábať prostredníctvom spaľovania plynu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame