Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Záujem o energetické projekty vzrástol

Elektrické vedenie elektrina zse
Ilustračné foto ZSE

Kým v minulom roku povolilo ministerstvo hospodárstva realizáciu viac ako dvadsiatich energetických projektov, rok predtým to bolo len šesť projektov.

Ministerstvo hospodárstva SR (MH) v minulom roku povolilo realizáciu viac ako dvadsiatich energetických projektov. Vďaka nim na Slovensku vyrastú nové energetické zdroje a zrekonštruujú sa, respektíve vybudujú nové energetické infraštruktúry. V medziročnom porovnaní ide o značný nárast, keďže v roku 2012 vydal rezort hospodárstva osvedčenie o súlade investičného zámeru s dlhodobou koncepciou energetickej politiky, bez ktorého nemôže investor začať s výstavbou energetického zdroja či infraštruktúry, len pre šesť energetických projektov.

Vlani získali od rezortu hospodárstva osvedčenie spoločnosti Geocom Invest, Energo-Aqua, Západoslovenská distribučná, CA Trade, Mondi SCP, Snina Energy a Amylum Slovakia, WFF Drevotes, Energy Edge ZC, Holcim a KGJ Invest.

Firma Geocom Invest plánuje postaviť na východe Slovenska pri obci Dargov novú geotermálnu elektráreň s výkonom zhruba šesť megawattov. Ako vyplýva z investičného zámeru, ktorý spoločnosť predložila štátnym orgánom, výstavba geotermálnej elektrárne v trebišovskom okrese by si mala vyžiadať od 40 do 45 mil. eur. Ročne by mala elektráreň vyprodukovať zhruba 45 tisíc megawatthodín elektrickej energie. Spoločnosť Energo-Aqua chce pri obci Švošov, neďaleko Ružomberka, postaviť na Váhu malú vodnú elektráreň s výkonom necelých dvoch megawattov.

Západoslovenská distribučná má v pláne desať projektov. Firma chce vymeniť svoje vedenia v Myjave, Holíči, v Novom Meste nad Váhom, v Smoleniciach, v Želiezovciach, v Stupave či v Bratislave. Spoločnosť Snina Energy plánuje vybudovanie nových plynových kogeneračných jednotiek na výrobu elektriny a tepla s plánovaným tepelným a elektrickým výkonom na úrovni viac ako 3 megawatty. Tento podnik chce taktiež rekonštruovať plynovú kotolňu vo svojom areáli. V košickej spoločnosti Areál VSS, a.s. by sa mal vybudovať nový rozvod plynu. To má v pláne spoločnosť CA Trade.

Firma Mondi SCP chce rekonštruovať zastaraný regeneračný kotol. Tepelný výkon nového kotlu by sa mal pohybovať na úrovni necelých 300 megawattov a elektrický necelých 64 megawattov. Firma Amylum Slovakia chce vo svojom areáli nahradiť zastaraný energetický zdroj za nový s tepelným výkonom necelých 22 megawattov a elektrickým výkonom 6,7 megawattu. Spoločnosť KGJ Invest chce v mestskej časti Nové Mesto postaviť energetický zdroj na kombinovanú výrobu elektriny a tepla na báze spaľovania plynu. Tepelný a elektrický výkon tohto zdroja by sa mal pohybovať na úrovni troch megawattov.

Spoločnosť Holcim chce využiť odpadové teplo na výrobu elektriny. Vo svojom areáli v Rohožníku sa preto podnik rozhodol postaviť zdroj s elektrickým výkonom necelých päť megawattov. Firma WFF Drevotes plánuje postaviť v priemyselnom parku v Zlatých Moravciach elektráreň s výkonom štyri megawatty. Elektrinu chce vyrábať prostredníctvom spaľovania plynu.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...