Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto. SITA/AP
25. augusta 2016 12:10 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Zásoby ropy v USA vzrástli

Podľa údajov amerického Federálneho úradu pre energetiku zásoby ropy v krajine v týždni končiacom sa 19. augusta stúpli na 523,6 mil. barelov.

Komerčné zásoby ropy v USA sa minulý týždeň zvýšili o 2,5 mil. barelov na úroveň 523,6 mil. barelov. Informoval o tom americký Federálny úrad pre energetiku (EIA) v pravidelnej týždňovej správe, ktorú zverejnil na svojej internetovej stránke. Zásoby benzínu v USA v týždni končiacom sa 19. augusta sa nezmenili. Americké rafinérie minulý týždeň spracovali 16,7 mil. barelov ropy denne, čo bol oproti predošlému týždňu pokles o 186 tis. barelov denne. Rafinérie krajiny využívali 92,5 percenta svojej prevádzkovej kapacity. Produkcia benzínu sa minulý týždeň znížila a bola v priemere na úrovni 10 mil. barelov denne.

Americký Federálny úrad pre energetiku ďalej informoval, že minulý týždeň sa do USA dovážalo v priemere 8,6 mil. barelov ropy denne, čo bol oproti predchádzajúcemu týždňu rast o 449 tis. barelov denne. Počas uplynulých štyroch týždňov sa do USA v priemere denne dovážalo 8,5 mil. barelov ropy. Import sa tak v porovnaní s rovnakým štvortýždňovým obdobím minulého roka zvýšil o 13,3 percenta.

Cena ľahkej americkej ropy bola v závere minulého týždňa na úrovni 48,48 USD za barel. Oproti predošlému týždňu bola vyššia o 4,01 USD a medziročne posilnila o 8,03 USD. Priemerná maloobchodná cena benzínu na americkom trhu bola podľa údajov EIA 22. augusta na úrovni 2,193 USD za galón. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom stúpla o 0,044 USD, ale medziročne klesla o 0,444 USD.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame