Zásoby ropy v USA sa znížili

20. októbra 2016 13:04

Americký dovoz ropy sa minulý týždeň zmenšil o 954 tis. barelov denne na 6,9 mil. barelov denne.

Ropa
Ilustračné foto pixabay.com

Americké komerčné zásoby ropy sa minulý týždeň zmenšili o 5,2 mil. barelov na úroveň 468,7 mil. barelov. Zásoby benzínu v USA v týždni končiacom sa 14. októbra sa však zvýšili o 2,5 mil. barelov. Informoval o tom americký Federálny úrad pre energetiku (EIA) v pravidelnej týždňovej správe, ktorú zverejnil na svojej internetovej stránke.

Minulý týždeň sa do USA dovážalo v priemere 6,9 mil. barelov ropy denne, čo bol oproti predchádzajúcemu týždňu pokles o 954 tis. barelov denne. Počas uplynulých štyroch týždňov sa do krajiny v priemere denne importovalo 7,6 mil. barelov ropy. Oproti rovnakému štvortýždňovému obdobiu minulého roka sa tak import zvýšil o 3,1 percenta.

EIA vo svojej správe ďalej konštatuje, že americké rafinérie minulý týždeň spracovali 15,4 mil. barelov ropy denne. Bol to oproti predošlému týždňu pokles o 182 tis. barelov denne. Rafinérie svoju prevádzkovú kapacitu využívali na 85 percent. Produkcia benzínu sa minulý týždeň zmenšila a bola v priemere na úrovni 9,5 mil. barelov denne. Cena ľahkej americkej ropy bola v závere minulého týždňa 50,35 USD za barel, čiže oproti predchádzajúcemu týždňu stúpla o 0,59 USD a medziročne vzrástla o 3,05 USD za barel.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?