Zásoby ropy v USA klesli

22. septembra 2016 10:47
SITA

Zásoby benzínu v krajine podľa správy amerického Federálneho úradu pre energetiku sa v týždni končiacom sa 16. septembra znížili o 3,2 mil. barelov.

Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP

Komerčné zásoby ropy v USA sa minulý týždeň zmenšili o 6,2 mil. barelov na úroveň 504,6 mil. barelov. Informoval o tom americký Federálny úrad pre energetiku (EIA) v pravidelnej týždňovej správe, ktorú zverejnil na svojej internetovej stránke. Zásoby benzínu v USA v týždni končiacom sa 16. septembra klesli o 3,2 mil. barelov. Americké rafinérie minulý týždeň spracovali 16,6 mil. barelov ropy denne, čo bol oproti predošlému týždňu pokles o 143 tis. barelov denne. Rafinérie krajiny využívali 92 percent svojej prevádzkovej kapacity. Produkcia benzínu sa však minulý týždeň zvýšila a bola v priemere na úrovni 10,1 mil. barelov denne.

Zo správy amerického Federálneho úradu pre energetiku ďalej vyplýva, že minulý týždeň sa do USA dovážalo v priemere 8,3 mil. barelov ropy denne, čo bol oproti predchádzajúcemu týždňu rast o 247 tis. barelov denne. Počas uplynulých štyroch týždňov sa do USA v priemere denne dovážalo 8,1 mil. barelov ropy. V porovnaní s rovnakým štvortýždňovým obdobím minulého roka sa tak import zvýšil o 9 percent.

Cena ľahkej americkej ropy bola v závere minulého týždňa na úrovni 43,04 USD za barel. Oproti predošlému týždňu bola nižšia o 2,84 USD a medziročne klesla o 1,67 USD. Priemerná maloobchodná cena benzínu na americkom trhu bola podľa údajov EIA 19. septembra na úrovni 2,225 USD za galón. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom stúpla o 0,023 USD, ale medziročne klesla o 0,102 USD.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?