Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Odpad rádioaktívny Mochovce atómová energia
SITA Republikové úložisko rádioaktívnych odpadov v Mochovciach
10. apríla 2017 14:27 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Zariadenia Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti vlani bez nehody

Limitná hodnota dávky radiácie na obyvateľa bola druhá najnižšia za ostatných šesť rokov.

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) nezaznamenala vlani na svojich zariadeniach žiadnu radiačnú nehodu. Ako informovala hovorkyňa JAVYS Miriam Žiaková, limitná hodnota dávky radiácie na obyvateľa bola druhá najnižšia za ostatných šesť rokov. „Na základe výsledkov tohtoročnej súhrnnej správy za minulý rok sa nevyskytla žiadna radiačná nehoda, neporušili sa pravidlá radiačnej ochrany na strane zamestnancov, ani dodávateľov a všetky naše jadrové zariadenia boli prevádzkované v súlade s rozhodnutiami štátnych a dozorných orgánov,“ dodala Žiaková.

Firma JAVYS sa snaží znižovať individuálne dávky radiácie na pracovníkov. „Znižujeme vstupy do kontrolovaných pásiem. V roku 2016 bolo realizovaných 133 178 vstupov, čo je v porovnaní s rokom 2009 pokles o 29 %,“ konštatovala Žiaková. Štátny podnik v minulom roku evidoval aj nízke výpuste do atmosféry a hydrosféry na úrovni stotín až desatín percent z čísiel určených Úradom verejného zdravotníctva SR.

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť zabezpečuje na Slovensku činnosti v oblasti záverečnej časti jadrovej energetiky. Medzi jej hlavné aktivity patrí vyraďovanie jadrových elektrární A1 a V1 v Jaslovských Bohuniciach, nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi, vyhoreným jadrovým palivom, inštitucionálnymi rádioaktívnymi odpadmi a zachytenými rádioaktívnymi materiálmi v rámci územia SR.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame