Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Západoslovenská distribučná zse zsd
Ilustračné foto. www.zsdis.sk
9. januára 2018 10:07 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Západoslovenskí energetici preinvestovali desiatky miliónov

Investície smerovali predovšetkým do rozvoja a obnovy distribučnej sústavy.

Spoločnosť Západoslovenská distribučná (ZSD) investovala v minulom roku zhruba 74 miliónov eur. Je to zhruba o štyri milióny viac ako rok predtým. Investície smerovali predovšetkým do rozvoja a obnovy distribučnej sústavy. „Jedným z najvýznamnejších investičných projektov je pripojenie priemyselného parku Nitra Sever, kde sa nachádza okrem iných zákazníkov aj automobilka Jaguar Land Rover,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa západoslovenských energetikov Michaela Dobošová.

Investície pre automobilku

V rámci spomínanej investície distribučná spoločnosť zrekonštruovala 110 kilovoltovú elektrickú stanicu. „Pôvodná rozvodňa bola nahradená systémovou, plynom izolovanou rozvodňou s počtom deviatich polí. V lete boli na novej stanici ukončené všetky napäťové skúšky,“ dodala Dobošová. Firma ZSD rovnako ukončila výstavbu nových 110 kilovoltových káblových vedení v celkovej dĺžke dvakrát štyri kilometre. „V priebehu nového roka je kvôli zvýšeniu bezpečnosti a spoľahlivosti zásobovania plánované zahustenie existujúcej 110 kilovoltovej elektrickej siete. Momentálne sme v štádiu projektovej prípravy novej trasy,“ doplnila Dobošová.

Investície do elektromerov

Spoločnosť taktiež investovala do inštalácií elektrometrov, vrátane inteligentných meracích systémov, do takzvaných smart grid prvkov, čiže do automatizovaných prvkov distribučnej sústavy vrátane diaľkovej lokalizácie porúch a ovládania prvkov distribučnej sústavy, ako aj do zlepšovania on-line služieb pre zákazníkov. „Kvôli enormným požiadavkám na nové pripojenia v regióne západného Slovenska počíta spoločnosť s podstatným zvýšením objemu investícií v tomto roku,“ konštatovala Dobošová.

Inteligentná domácnosť

Skupina Západoslovenská energetika (ZSE), do ktorej patrí aj firma ZSD, v minulom roku investovala do konceptu inteligentnej domácnosti. „Ponúkané riešenie obsahuje zariadenia, ktoré napríklad monitorujú pohyb v dome, upozornia vás, že ste nechali zapnutý spotrebič, poskytujú prepäťovú ochranu zásuviek a mnoho ďalšieho. Všetky tieto funkcie je možné jednoducho ovládať cez aplikáciu v smartfóne,“ doplnila Dobošová.

Výstavba nabíjačiek

Západoslovenskí energetici chcú pokračovať v prácach na rozširovaní nabíjacích staníc. „Napríklad v rámci projektu Urban E vybudujeme len v Bratislave 55 nabíjacích staníc. Rovnako dôležitá je aj spolupráca s okolitými krajinami, aby sa zjednodušilo aj cezhraničné využitie elektrických vozidiel. Sme súčasťou viacerých medzinárodných projektov, ktorých cieľom je vybudovať v horizonte troch rokov viac ako 500 nabíjacích staníc v regióne strednej a východnej Európy,“ uzavrela Dobošová.

Západoslovenská energetika je vedúcou elektroenergetickou spoločnosťou na Slovensku. V roku 2002 sa stala súčasťou nemeckej energetickej skupiny E.ON. Tá vlastní 49-percentný podiel, zvyšné akcie drží v rukách štát prostredníctvom Ministerstva hospodárstva SR. Od júla 2007 sa zo ZSE vyčlenili do samostatných dcérskych spoločností služby prevádzky distribučnej sústavy, ako aj obchod a predaj elektrickej energie. ZSE Energia a Západoslovenská distribučná sú 100-percentné dcérske spoločnosti ZSE.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame