Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ZSE
Ilustračné foto dravce.sk
22. marca 2018 15:13 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Západoslovenskí energetici podporili výstavbu ďalších ekozábran

Koncom minulého roka uhynul neďaleko Topoľčian po zásahu prúdom mladý orol kráľovský a dva myšiaky hôrne.

Neďaleko Topoľčian pribudli na 21 stĺpoch elektrického vedenia špeciálne ochranné prvky, ktoré chránia orly a ďalšie druhy dravcov pred zásahom elektrickým prúdom. Koncom minulého roka tu takto totiž uhynul mladý orol kráľovský a dva myšiaky hôrne. Ochranári oslovili Západoslovenskú distribučnú, a.s., s prosbou o ekozábrany. „V území evidujeme aj hniezdo orlov, pre ktoré boli konzoly bez prvkov veľkým rizikom. Vtáky na nich totiž s obľubou pristávajú a rozhliadajú sa po vhodnej koristi alebo iba odpočívajú,“ povedal Marek Gális z Ochrany dravcov na Slovensku. Oblasť Ponitria je pre západoslovenskú populáciu orla kráľovského veľmi významná, zdôraznil.

Územie Slovenska pretína 35-tisíc kilometrov elektrických vedení. Konzoly stĺpov sú pre vtáky hrozbou, pretože keď nie sú chránené, môže ich po dosadnutí zasiahnuť elektrický prúd. „Následkom je okamžitý úhyn alebo závažné poranenie,“ poukázala Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku. Vďaka tomu, že uhynutý orol mal vysielačku, sa podarilo identifikovať rizikový úsek. Energetici reagovali na podnet odborníkov okamžite. „V záujme zvýšenia bezpečnosti sme na tomto konkrétnom úseku v čo najkratšom čase, ešte pred začiatkom hniezdenia, okamžite zabezpečili inštaláciu prvkov, ktorých funkciou je chrániť vtáky pred dosadnutím na nebezpečnú konzolu,“ povedala Michaela Dobošová zo Západoslovenskej distribučnej, a.s.

Vlani označili vysielačkou na Slovensku deväť orlov kráľovských. Signál ešte posiela Štefánia, Zora a ďalší orol, zatiaľ bez mena, všetci sú aktuálne v Maďarsku. „Tento spôsob monitoringu prináša mimoriadne dôležité poznatky – vieme, kde sa orlom páči, často nám ukážu aj nové hniezdne teritóriá,“ hovorí Deutschová. Ochranári sa dozvedajú aj o nelegálnych aktivitách, ktoré sú podľa štatistík zodpovedné za viac než polovicu úhynov. V poslednom čase totiž ohrozuje živočíchy a dokonca i ľudí vykladanie otrávených návnad.

V roku 2017 zaznamenali na Slovensku hniezdenie približne 55 párov orla kráľovského. Na západnom Slovensku sa počet hniezdiacich párov nezmenil už desať rokov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame