Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina zse
Ilustračné foto ZSE
4. decembra 2015 13:43 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Západoslovenská distribučná musí zaplatiť pokutu

Firma si mala podľa Protimonopolného úradu SR v rokoch 2008 až 2010 účtovať poplatok za nadštandardný odpočet registrov elektromera neprimeraný poplatok.

Najvyšší súd SR (NS SR) potvrdil pokutu vo výške 150 tisíc eur pre spoločnosť Západoslovenská distribučná, ktorú jej udelil Protimonopolný úrad SR (PMÚ). Ako informoval kontrolný orgán, najvyšší súd potvrdil neprimeranosť poplatku za nadštandardný odpočet registrov elektromera vykonaný v čase od apríla 2008 do marca. 2010 v sume 27,559 eura. „Najvyšší súd SR sa stotožnil s tým, že kompetencia úradu v oblasti energetiky je daná, nakoľko úrad má postavenie prierezového regulátora vykonávajúceho dohľad nad ochranou hospodárskej súťaže. Súd sa zároveň stotožnil s posúdením protisúťažného konania ako i s výškou uloženej pokuty,“ informovala hovorkyňa PMÚ Miroslava Štrbáňová.

Poplatok distribučná firma účtovala novému dodávateľovi elektrickej energie v prípade, ak odberateľ chcel zmeniť dodávateľa elektriny. Išlo o platbu za zistenie spotreby elektriny k určitému dátumu mimo obdobia vykonávania štandardného odpočtu. Pre zistenie, či ide o neprimerané ceny, úrad porovnal poplatky uplatňované firmou Západoslovenská distribučná v čase a tiež s identickými poplatkami uplatňovanými ostatnými regionálnymi prevádzkovateľmi distribučných sústav. „Na základe toho sme konštatovali, že účtovaný poplatok bol do konca marca 2010 v neprimeranej výške. Následne došlo k výraznej skokovej zmene, kedy firma dokázala poskytovať uvedenú službu za výrazne nižší poplatok v hodnote 10,47 eura, ktorý najviac zodpovedal efektívnym nákladom,“ konštatovala Štrbáňová.

Západoslovenskí energetici nateraz celú vec nechceli komentovať. „Spoločnosti Západoslovenská distribučná nebolo toto rozhodnutie zatiaľ doručené, preto sa nemôžeme v tejto chvíli k jeho obsahu relevantne vyjadriť,“ reagovala pre agentúru SITA hovorkyňa Západoslovenskej energetiky Michaela Dobošová.

Spoločnosť Západoslovenská distribučná pôsobila do začiatku roka 2013 pod názvom ZSE Distribúcia. Firma vstúpila na trh v júli 2007 ako 100-percentná dcérska akciová spoločnosť Západoslovenskej energetiky na základe požiadaviek európskej a slovenskej legislatívy, súvisiacej s liberalizáciou energetického trhu. Spoločnosť zodpovedá za prevádzku distribučnej sústavy a distribúciu elektriny na západnom Slovensku.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame