Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina vedenie
Ilustračné foto pixabay.com
24. januára 2019 13:59 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Západoslovenská distribučná ide stavať inteligentnú sieť

Západoslovenská distribučná a E.ON Distribuce získali od EK 91,2 mil. eur na medzinárodný projekt inteligentnej sústavy ACON Smart grid.

Spoločnosti Západoslovenská distribučná (ZSD) a E.ON Distribuce spolu s partnermi projektu a prevádzkovateľmi prenosových sústav ČEPS a SEPS získali od Európskej komisie kofinancovanie vo výške 91,2 milióna eur. Prostriedky sú určené na medzinárodný projekt inteligentnej sústavy ACON Smart grid. „Ide o prvý projekt distribučných spoločností v regióne strednej a východnej Európy, ktorý uspel medzi PCI projektami (projekty spoločného záujmu),“ informovala hovorkyňa ZSD Michaela Dobošová.

Cieľom projektu ACON, ktorého koordinátorom je spoločnosť ZSD, je modernizácia a zvýšenie efektívnosti distribučnej sústavy a prehlbovanie cezhraničnej spolupráce medzi Slovenskou a Českou republikou. „Výrazne sa tak prispeje k integrácii trhu s elektrinou medzi oboma krajinami a ku vzniku ekonomicky výhodnej elektrizačnej sústavy s malými stratami a s vysokou kvalitou a bezpečnosťou dodávok. Na modernizáciu distribučnej sústavy budú využívane smart grid technológie, čím sa vytvorí technické prostredie umožňujúce realizáciu iných inteligentných riešení v budúcnosti,“ dodala Dobošová s tým, že začiatok výstavby sa predpokladá v druhej polovici tohto roka.

„V rámci projektu sa bude nielen modernizovať už existujúca infraštruktúra, ale zároveň aj budovať nová. Ako príklad môžem uviesť novú elektrickú stanicu v Borskom Svätom Jure, či digitalizáciu vyše 200 kilometrov 22 kilovoltových vedení. Zvýšený zákaznícky komfort pocíti vďaka projektu ACON v horizonte nasledujúcich šiestich rokov vyše 190 tisíc našich zákazníkov, predovšetkým v okresoch Malacky, Senica, Myjava, Skalica, Trenčín a Nové Mesto nad Váhom,“ uviedol člen predstavenstva Západoslovenskej energetiky Marian Rusko.

Celková hodnota podporeného projektu ACON sa pohybuje vo výške 182 miliónov eur, pričom spolufinancovanie z európskych zdrojov dosahuje 91,2 miliónov eur. Projekty spoločného záujmu predstavujú kľúčové cezhraničné energetické infraštrukturálne projekty EÚ, ktoré sú nevyhnutné na vytvorenie jednotného energetického trhu a dosiahnutie dostupnej, bezpečnej a obnoviteľnej energie.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame