Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze
Ilustračné foto pixabay.com
8. októbra 2018 14:50 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Zamestnávatelia chcú zrušiť osobitný odvod, ktorý platia aj energetické firmy

Prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Tomáš Malatinský upozornil na to, že vláda v roku 2012 firmám sľubovala, že pôjde len o dočasné riešenie na posilnenie príjmov rozpočtu.

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) žiada zrušiť zákon o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach, ktorý sa na Slovensku uplatňuje od septembra 2012. Ako po rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady SR uviedol prezident AZZZ Tomáš Malatinský, žiadny legislatívny návrh však v tejto podobe zatiaľ neexistuje. „Boli by sme ale radi, aby sa tým zaoberala národná rada, v ktorej bude predložený alebo cez legislatívny proces, ktorý bude v budúcom roku,“ povedal. Upozornil na to, že vláda v roku 2012 firmám sľubovala, že pôjde len o dočasné riešenie na posilnenie príjmov rozpočtu. K požiadavke AZZZ sa pridala aj Republiková únia zamestnávateľov, ktorá vzhľadom na pozitívny vývoj verejných financií nevidí dôvod na pokračovanie tohto typu opatrení krízového charakteru.

Zákon o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach sa vzťahuje na spoločnosti v oblasti energetiky, poisťovníctva, verejného zdravotného poistenia, elektronických komunikácií, farmácie, poštových služieb, či dopravy. Týmto spoločnostiam stanovuje od septembra 2012 povinnosť platiť osobitný odvod z podnikania. Od začiatku minulého roka sa pritom odvod zdvojnásobil a zrušilo sa jeho časové obmedzenie. Sadzba odvodu sa po zdvojnásobení zníži v dvoch krokoch, a to od roku 2019 a od roku 2021. Odvod od minulého roka platia firmy výhradne z príjmov, resp. výnosov z regulovanej činnosti. Povinnosť platiť špeciálny odvod majú regulované firmy, ktorých hospodársky výsledok, resp. predpokladaný hospodársky výsledok bude minimálne 3 mil. eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame