Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Viskupič
Poslanec NR SR za hnutie OĽaNO Jozef Viskupič. SITA
16. júna 2015 14:16 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Zákon o teple sa nemení. Opozícia bola neúspešná tretíkrát.

Opoziční poslanci chceli pri výstavbe domových kotolní zrušiť postavenie veľkých dodávateľov tepla v stavebnom konaní ako dotknutého orgánu, ktorého stanovisko je ako účastníka konania záväzné.

Opozičným poslancom sa ani po tretíkrát nepodarilo presadiť zmeny v zákone o tepelnej energetike. Veľkým výrobcom tepla tak zostáva právomoc zúčastniť sa stavebného konania pri výstavbe domových kotolní. Novelu zákona predkladal do parlamentu opozičný poslanec za hnutie OĽaNO Jozef Viskupič a Lucia Nicholsonová za stranu SaS. Poslanci chceli pri výstavbe domových kotolní zrušiť postavenie veľkých dodávateľov tepla v stavebnom konaní ako dotknutého orgánu, ktorého stanovisko je ako účastníka konania záväzné. Navrhované zmeny však nepodporila ani celá opozícia, keďže novelu zákona od spomínaných poslancov podporilo len 44 poslancov.

Vidí za tým finančné skupiny

Podobnú novelu zákona o tepelnej energetike predkladala opozícia do parlamentu aj koncom minulého a začiatkom tohto roka. „Momentálne platí Smerom prijatý zákon, podľa ktorého ľudia musia platiť vysoké výpalné zbohatlíkom. Fico doslova predal ľudí finančným skupinám, urobil z nich rukojemníkov závislých na štáte. Neexistuje iné vysvetlenie, iba to, že Smer je nástrojom finančných skupín na zákerné tunelovanie peňaženiek občanov,“ uviedol Viskupič. Ten vyzval poslancov, aby sa podpísali pod podanie na Ústavný súd SR v tejto veci. Podľa neho totiž aktuálne platný zákon o teple nie je v súlade s ústavou. Prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi plánujú taktiež odovzdať petíciu za úpravu niektorých ustanovení zákona o tepelnej energetike, pod ktorú sa podpísalo 11 tisíc ľudí.

Teplári vysvetľovali

Slovenský zväz výrobcov tepla (SZVT) zaslal predsedovi parlamentného hospodárskeho výboru Jánovi Hudackému list. V ňom sa ohradil voči niektorým tvrdeniam opozičných poslancov, ktorí sa snažili, respektíve snažia zmeniť zákon o tepelnej energetike. Výrobcom tepla sa nepozdáva najmä tvrdenie, že novela zákona o tepelnej energetike, ktorú parlament schválil v minulom roku, im dala právo veta pri budovaní domových kotolní.

Obvinenia odmietajú

„Stavebný úrad v stavebnom konaní posúdi každé záväzné stanovisko dodávateľa z hľadiska dodržania rozsahu pôsobnosti dodávateľa vyplývajúcej zo zákona o tepelnej energetike. Ak pritom zistí, že záväzné stanovisko dodávateľa bráni povoleniu výstavby zdroja tepla, je povinný začať konanie o riešení rozporov medzi záväznými stanoviskami. Podľa stavebného zákona, ak vznikne spor v dôsledku záväzného stanoviska vlastníka sietí, postúpi stavebný úrad takéto záväzné stanovisko nadriadenému orgánu, ktorým je v tomto prípade Ministerstvo hospodárstva SR. V skutočnosti teda dodávateľ v stavebnom konaní nemá právo veta ako bolo prezentované, dokonca aj v NR SR,“ vysvetľujú teplári v liste, ktorý má k dispozícii portál vEnergetike.sk.

Vyššie ceny za teplo

Teplárenské spoločnosti upozorňujú na to, že veľké právomoci v oblasti tepelnej energetiky majú jednotlivé samosprávy. Obce by sa mali riadiť pri povoľovaní odpájania sa od centrálneho zásobovania teplom (CZT) svojou vlastnou koncepciou rozvoja v oblasti tepelnej energetiky, ktorú by mali aktualizovať raz za päť rokov. „Ak sa obec rozhodne povoľovať odpájanie od CZT musí si uvedomiť, že ostatným jej obyvateľom na CZT stúpne cena tepla a zhorší sa kvalita ovzdušia na danom sídlisku. Súčasne by obec mala obyvateľom predstaviť aj plán „B“, ako bude riešiť zásobovanie obyvateľstva teplom, respektíve čo spraví, ak sa systém CZT rozpadne,“ upozorňujú teplári, podľa ktorých každé odpojenie od CZT znamená nielen vyššie platby za teplo pre tých, ktorí zostávajú na CZT, ale aj precedens, ktorý smeruje k rozpadu CZT.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame